У ДНЕВНИ БОРАВАК САМО ОНАЈ КО МОРА: Ометена деца углавном остају код куће

Ј. Д. - Ј. Ж. С.

13. 07. 2020. у 08:28

ОД 642 корисника београдских дневних боравака за децу, мање од 100 њих се после укидања ванредног стања вратило у установе, од чега је 39 корисника са аутизмом и вишеструким сметњама.

У ДНЕВНИ БОРАВАК САМО ОНАЈ КО МОРА: Ометена деца углавном остају код куће

Услуге боравка може да користи 624 малишана / Фото В. Данилов

Иако су за њихове родитеље ове установе прека потреба, велики број деце и даље је ускраћен за дружење, а самохране, старије и незапослене маме и тате нема ко да одмени и прискочи им у помоћ. Након укидања ванредног стања, Завод за јавно здравље је направио упутство за примену мера у овим установама, а који садржи све стручно методолошке и епидемиолошке мере, на основу којих је могуће поново успоставити услугу дневног боравка.

- Центар је у обавези да у потпуности поступа у складу са свим мерама наведеног упутства - објашњавају у Центру за социјални рад. - У њему је прописано да се услуга дневног боравка за децу и одрасле са сметњама у развоју омогући по фазном режиму, и то тако да се прва фаза почетка рада боравака омогући деци и одраслима чији су родитељи запослени, а што се доказује потврдом послодавца.

Надлежни наводе да је у овом тренутку у току анкетирање породица преосталих корисника, како би се утврдило колико је заинтересованих, а у складу са тим ће бити планирана друга фаза. Друга фазе почеће у складу са приоритетима које одреди установа, како би корисницима којима је услуга најпотребнија она била и омогућена. Додатни проблем јавио се код родитеља које послодавци нису пријавили, а на посао морају да иду. Многи су незапослени, али и стари и боравак би им, како кажу, много значио.

МИНИСТАРСТВО НИЈЕ НАДЛЕЖНО

ДНЕВНИ центри за особе са аутизмом, али и сви остали дневни центри, у надлежности су јединица локалне самоуправе. Министарство за рад запошљавање, борачка и социјална питања врши само лиценцирање таквих центара, док су организација рада и управљање у надлежности јединица локалне самоуправе.

- Деца се тамо друже, усвајају одређене вештине, које су можда и заборавили током два месеца колико нису долазили, а и родитељи су уморни и неопходно им је да се одморе да би што дуже могли да буду на услузи својој деци - каже В. П. једна од мајки.

Београдска удружења су се већ обраћала надлежном секретаријату како би кориговали ову одлуку и позивали се на чињеницу да остала деца могу да иду у вртић, па што не би могла и она са сметњама. Неки родитељи корисника који испуњавају критеријум су одбили укључивање деце због ризика од заражавања.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

КОЈА ЈЕ ЦЕНА СЛОМЉЕНОГ ДЕЧЈЕГ СРЦА? Како су Хрвати, Бугари и Словенци расплакали малишане из Србије