ХАНДКЕ СЕ ЧЕКА ШЕСТ МЕСЕЦИ: Библиотека града има мање читалаца него иначе

А. Војиновић

12. 07. 2020. у 00:38

ЧЛАНОВИ Библиотеке града Београда остају верни књигама и у доба короне, па и даље редовно посећују престоничке ризнице књига у свим општинама.

ХАНДКЕ СЕ ЧЕКА ШЕСТ МЕСЕЦИ: Библиотека града има мање читалаца него иначе

Библиотека Града Београда / Фото К. Михајловић

Међутим, лето и годишњи одмори, као и тешка ситуација са епидемијом, која се поново захуктала у Београду, утицали су да се смањи број суграђана који долазе да изаберу жељене наслове. У претходном периоду заљубљеници у књиге највише су читали добитнике Нобелове и НИН-ове награде, као и домаће и стране класике.

- Од друге недеље јуна почели смо да радимо у нормалном капацитету. Ових дана нам долази мање људи, лето је, годишњи су одмори, студенти одлазе кућама, а ту је и тренутна ситуација са вирусом - наводи, за "Новости", Бојан Кундачина, начелник одељења за рад са корисницима. - Читаоницу су прошле недеље већином користили студенти који су спремали испите, али смо морали у складу са мерама да смањимо број људи који сме да буде унутра и да направимо распоред седења са дистанцом. Нисмо радили док је трајало ванредно стање, али смо зато сваког дана добијали мејлове са истим питањем - када ћемо почети са радом.

У градској ризници књига на крају Кнез Михаилове улице у претходном периоду највише су се тражили нобеловци и добитници НИН-ове награде, а страни писци више су читани од домаћих.

 Бојан Кундачина / Фото К. Михајловић

 

- Најпопуларнији су актуелни наслови Елене Феранте, Кнаусгорова "Моја борба", награђивани писци. Већ више од пола године не можете доћи до Хандкеове слободне књиге. Затим, ту су још и Неле Карајлић "Солунска 28" и "Фајронт у Сарајеву" - истиче Кундачина за наш лист. - Страни писци се више читају од домаћих, ваљда на то утиче и већа понуда. Од класика на првом месту убедљиво је "Сто година самоће" од Маркеса, затим Андрићева "На Дрини ћуприја", Достојевски. Од домаћих аутора посетиоци бирају још и Мешу Селимовића, Милоша Црњанског, Бору Станковића...

"ПРИЧАМ НЕ СКИТАМ" НА ИНТЕРНЕТУ

АКЦИЈА "Причам не скитам" у организације БГБ почиње ускоро, а у оквиру програма водиће се три одвојена разговора са познатим писцима, критичарима, музичарима и глумцима. Први део тиче се њиховог стваралаштва у ери короне. У другом делу препоручују три најзначајније књиге које тренутно читају, а трећа прича је њихова перцепција о библиотекама. Ове акције ће ићи путем интернета преко линка на сајту, као и на фејсбук-страници БГБ, највероватније већ следеће недеље и трајаће месец дана.

Чланови Библиотеке града Београда одговорни су у највећем броју случајева, па уредно и на време враћају позајмљене наслове. Према речима нашег саговорника, за месец дана прође 6.000 корисника, од тог броја 60 не врати књигу на време, док само троје заврши са тужбом, што је занемарљив број.

- Након 30 дана шаљемо једну опомену, после 60 другу, а у међувремену, иако то није по правилнику, зовемо људе телефоном. Опомена пред утужење се шаље након пола године - каже Кундачина.

Библиотека је отворена сваког радног дана од 8.00 до 20.00 часова и суботом од 8.00 до 14.00 сати. Максималан број књига које корисници могу да позајме је десет, али како одређени фонд наслова не сме да се износи из библиотеке, посетиоцима једино преостаје отворена читаоница.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (1)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!