ВИЛА НЕСТАЛА ЗА ДВА САТА: На основу решења општине Врачар срушена предратна кућа на Неимару

Ш.Маровић

25. 03. 2023. у 18:40

ЗА само два сата у Улици Јанка Веселиновића 10 јуче је под налетом багера нестала још једна престоничка вила, саграђена двадесетих година прошлог века, а у Заводу за заштиту споменика културе заведена као објекат од вредности. Како су за "Новости" истакли представници удружења "Друштво за очување Неимара", машине су објекат срушиле без грађевинске табле и заштитне ограде. Из Градског секретаријата за инспекцију за наш лист истичу да су радови на рушењу одобрени решењем Општине Врачар. Ово је потврдило и Прво основно јавно тужилаштво у Београду.

ВИЛА НЕСТАЛА ЗА ДВА САТА: На основу решења општине Врачар срушена предратна кућа на Неимару

Фото:приватна архива

Репортери "Новости" јуче су се уверили да још један бисер предратне архитектуре главног града одлази у историју. Багер је привукао велики број грађана који се окупио испред будућег градилишта, а одмах је позвана и инспекција.

- Грађевински инспектор јуче је извршио надзор радова на рушењу објекта у Улици Јанка Веселиновића 10 - кажу из Секретаријата. - Радови на рушењу објекта одобрени су решењем ГО Врачар. Наложено је инвеститору и извођачу радова да обележе градилиште постављањем табле и ограде, као и да све време извођења радова предузимају мере за безбедност суседних објеката и животне стедине. Грађевинска инспекција пратиће даље радове.

 

ДУГ СПИСАК

ПОСЛЕДЊИХ неколико година бројне зграде од изузетне вредности, као и оне које су уживале претходну заштиту, пале су у руке инвеститорима. Пример је вила у Интернационалних бригада 47, која такође припада Котеж-Неимару, а која је делимично срушена у новембру прошле године. На крају су радови обустављени. Такође, грађани су протестовали и због бахатости инвеститора у Тополској 19 и многобројним адресама на Врачару.

Насеље Котеж-Неимар представља једно од најлепших делова престонице прошлог века, оивичено је улицама Максима Горког, Ђорђа Вајферта, Интернационалних бригада и Небојшином.

- У складу са одредбама важећег Плана генералне регулације, објекти који се налазе у подручјима која су у поступку проглашења за целине од посебног културно-историјског значаја, уживају исти степен заштите и морају да се сачувају у свом постојећем облику, уз могуће мање адаптације које би се вршиле уз сагласност и сарадњу са Заводом - кажу у Друштву за очување Неимара. - Оно што посебно забрињава у овом случају је да је надлежна служба Општине Врачар издала дозволу за рушење. То је информација коју је адвокат инвеститора на лицу места дао окупљеним грађанима. Представници инспекције и полиције које су грађани позвали, и који су изашли на лице места, добили су исту информацију, да се рушење обавља уз потребну дозволу.

Културно-историјска целина Котеж-Неимар у Евиденцији непокретности под такозваном претходном заштитом била је до децембра 2020. године, када је истекла. Нови елаборат је завршен, али од марта чека на усвајање у Влади Србије.

Грађане буни зашто поменута дозвола за рушење никада није била објављена на сајту општине, где се објављују информације о издатим дозволама за рушење или грађење?

- Провером сајта утрврђено је да ова дозвола никада није била објављена, чиме је онемогућено и право жалбе или било каква могућност реаговања грађана. Најоштрије осуђујемо овај чин рушења, јер нас уништавање градитељског наслеђа неминовно сврстава у ред нецивилизованих друштава која не поштују тековине своје културе и историје. Захтевамо да се са праксом рушења оваквих објеката хитно престане, да се оно најстроже кажњава.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (4)

ПОЈАВИО СЕ НОВИ СНИМАК! Ево како је Новак Ђоковић погођен флашом у главу (ВИДЕО)