ДЕПОНИЈЕ НА ПРИВАТНИМ ПОСЕДИМА: Спомен-парк "Јајинци" на општини Вождовац годинама на мети бахатих грађана, надлежнима везане руке

Б. Борисављевић

19. 01. 2023. у 09:41

ДЕО површина у Спомен-парку "Јајинци" враћен је наследницима бивших власника, а неки поступци су још у току, сазнајемо у Скупштини града.

ДЕПОНИЈЕ НА ПРИВАТНИМ ПОСЕДИМА: Спомен-парк Јајинци на општини Вождовац годинама на мети бахатих грађана, надлежнима везане руке

Фото Н. Скендерија

Како надлежне службе немају ингеренције над приватном својином, у Граду истичу да су им везане руке када неодговорни и бахати грађани у близини споменика жртвама направе депонију која је на личном поседу. Тешко је ући у траг и појединцима који, срамотно, масовну гробницу претварају у плажу или полигон за вожњу квадова.

Партерно уређење Спомен-парка "Јајинци" је у надлежности ЈКП "Зеленило Београд", а зелене површине око споменика су у редовном програму одржавања јавних зелених површина. Баштовани брину и о једном делу парк-шуме, али је проблем што је остатак у власништву појединаца.

- Правоснажним решењима Агенције за реституцију, део површине парк- -шуме је враћен у својину наследницима претходних власника, а одређени број поступака још је у току - наводе у "Зеленилу".

- На том простору ЈКП "Зеленило-Београд" нема надлежност, а сва права и обавезе су прешле на имаоце права својине на тим површинама. На појединим, од тих катастарских парцела је, након правоснажности решења, почело и још траје депоновање смећа и отпада.

Пошто је реч о приватним површинама, предузеће нема могућност интервенције на њима.

Пријаве грађана због депоновања смећа се односе управо на површине које више нису у систему одржавања ЈКП "Зеленило-Београд".

Неодговорно сунчање и трагови турирања код споменика у Јајинцима, Фото: Д. Миловановић

Како наводе, уништавања зелене површине око Спомен-парка "Јајинци" настају као резултат вожње моторних возила по травњаку парка. То се обично дешава у вечерњим или ноћним сатима, па радници ЈКП "Зеленило-Београд" могу само да констатују оштећења убрзо по њиховом настанку. С обзиром на то да починиоци нису затечени на лицу места, сачињава се пријава против НН лица, која се прослеђује на даљу процедуру надлежним инспекцијским органима.

- Комунална милиција је, у периоду од 1. јануара 2022. године до 16. јануара 2023. године, евидентирала три пријаве грађана за прљање наведене локације - бацањем смећа, истоварањем шута, сечом стабала - наводе у Комуналној милицији.

- Након урађених контрола по поднетим пријавама, у два случаја проследили смо списе предмета Комуналној инспекцији општине Вождовац. Комунална милиција ће и убудуће, у складу са својим овлашћењима, контролисати наведене области, како на основу пријава грађана, тако и у оквиру своје редовне контроле.

Разбацано ђубре, Фото ФБ / Авалски венац инфо

Према речима Ненада Митровића, руководиоца Одељења за комуналну инспекцију општине Вождовац, инспектори свакодневно обилазе спомен-парк, али је проблем што никада не затекну почионице. Такође, наводи, депоније које се праве су у шуми, тако да не могу да се виде. Он позива грађане да пријаве инспекцији кад затекну некога да крши комунални ред. Неопходно је да наведу тачан датум и време, када су затекли прекршиоца, као и када се пронађе извршилац, да потврде то на суочавању.

Генерацијама ученика из 70-их година, Спомен-парк "Јајинци" је добро позната локација. Нема школе, основне и средње из бивше Југославије, чији ђаци нису обишли место страдања од фашистичког терора и у миру се поклонили сенима жртава. Већина данашњих школараца из Београда нити је била, нити зна да се на десетак километара од центра престонице налази једно од највећих стратишта у Другом светском рату. Иако је реч о културном добру, спомен-парк више није на мапи школских посета.

МАСОВНА СТРЕЉАЊА

Стратиште у Јајинцима издваја се у односу на остала места страдања по масовности жртава и суровој систематичности у ликвидацији и прикривању злочина над недужним становништвом.

У периоду од новембра 1943. године до априла 1944. године, желећи да уклони трагове масовног злочина, Гестапо је организовао ексхумацију и спаљивање посмртних остатака жртава. Комисија за утврђивање ратних злочина, формирана одмах по завршетку Другог светског рата, након истраге је изнела податак да је у Јајинцима страдало 80.000 особа.

САСТОЈИ СЕ ОД ВИШЕ СЕГМЕНАТА

Спомен-парк "Јајинци" састоји се од више сегмената, a његово формирање започето је у јулу 1951. године, постављањем споменика на улазу у комплекс. Аутори споменика били су академски вајар Стеван Боднаров и архитекта Леон Кабиљ.

Уређење спомен-парка, установљеног 1960. године, настављено је у наредним деценијама.

Коначно је 1988. године усвојено решење монументалног споменика, аутора академског вајара Војина Стојића. Одлуком Скупштине града Београда 1986. године, Спомен-парк "Јајинци" проглашен је културним добром - знаменито место.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ЊЕГОВА СМРТ СЛОМИЛА ГЛУМЦА: У сузама сваки дан, плаче од маја - показао како на мобилном чува његову слику (ВИДЕО)