ШТЕДЕ И УЛАЖУ У СТАНДАРД: Дом ученика "Милутин Миланковић" од овог месеца производи струју

Б. Борисављевић

01. 11. 2022. у 12:00

ДОМ ученика "Милутин Миланковић" од овог месеца ће почети да производи струју за себе, али и за електроенргетски систем Србије.

ШТЕДЕ И  УЛАЖУ У СТАНДАРД: Дом ученика Милутин Миланковић од овог месеца производи струју

Фото З. Јовановић

Управа ове образовне установе, као да је предвидела енергетску кризу, па су прошле године реконструисали систем за загревање топле воде. Уместо бојлера, који су искључени, вода се греје помоћу соларних панела. И поред сталног унапређивања услова боравка, основна визија, што их чини другачијим од осталих домова, је промоција и развој позитивног система вредности код генерација ђака које су, током школовања, боравили у овој установи.

У разговору за "Новости" Ненад Миленовић, директор дома, наводи да су већ стављени фотонапонски колектори за производњу струје, тако да ће се школа регистровати као купац-произвођач. Он истиче да ће се тако уштедити део новца, као што је урађено и стављањем соларних панела. Плус у каси искористиће се за додатно опремање дома.

- Производићемо струју, систем је такав да се нама акумулира електрична енергија - објашњава Миленовић.

- Прво ће нам се обрачунавати то што смо произвели, а када то потрошимо, онда и струја преузета из електроенергетског система. Оно што производимо све убацујемо у енергетски систем и тако помажемо држави. Мање плаћамо, а та средства што смо уштедели можемо да искористимо за нешто друго у дому. Поента је да се домаћински понашамо.

Фото З. Јовановић

Некада је ова установа била "резервисана" за смештај ученика ПТТ школе, који долазе из унутрашњости, међутим, ситуација се променила. Сада их је око 30 одсто, док су остали "станари" из 30-ак средњих школа, а највише из медицинске, зубонотехничке, електротехничке, железничке. У дому борави 300 ученика. Како је реч о веома осетљивој популацији адолесцената, васпитачи и остали запослени су 24 сата посвећни школарцима, трудећи се да им буду као друга породица.

- После 60 година промењена су улазна врата у собама, замењени ормарићи, столови и столице, а у наредном периоду планирамо и кревете - наводи Миленовић.

- Сређивали смо мокре чворове, а у плану нам је набавака нових уређаја за кухињу. Трудимо се да се ђаци осећају као код куће. Васпитачи су њихови други родитељи који брину о њима 24 сата.

Основна наша визија је промоција позитивиног система вредности, да децу научимо да буду хумани, емпатични, толерантни.

Ђаци имају прилику да учествују у многобројним спортским и уметничким секцијама, а организовано је више хуманитарних турнира и концерата за помоћ оболелој деци. Ускоро би требало да почне и бесплатни курс турског језика за станаре дома.

Ненад Миленовић, Фото З. Јовановић

БИБЛИОТЕКА, АМБУЛАНТА

ОД данас у дому поново почиње да ради савремено опремљена библиотека, са књижним фондом обимнијим од 6.000 наслова. Такође, жеља управе је и да ђаци имају амбуланту у којој би радили педијатар, лекар опште праксе и стоматолог.

Ради се и пројекат новог терена, са трибинама, рефлекторима, ложом.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СКАНДАЛ У УЈЕДИЊЕНИМ НАЦИЈАМА: Погледајте шта је учинио представник Израела (ВИДЕО)