МИЛИЦИОНАР НА УСЛУЗИ СВАКОМЕ И ЗА - СВЕ: Престонички одборници данас усвајају одлуку којом се коначно јасно дефинишу надлежности комуналаца

С. В.

28. 09. 2022. у 09:20

КАКО Београђани више не би имали главобоље док утврде да ли да бачено ђубре око зграде или чопор паса које комшија држи на тераси пријаве градској инспекцији или комуналној милицији, док њихове примедбе "шетају" од канцеларије до канцеларије а проблем се не решава, убудуће ће то моћи да пријаве чим сретну комуналног милиционара.

МИЛИЦИОНАР НА УСЛУЗИ СВАКОМЕ  И ЗА - СВЕ: Престонички одборници данас усвајају одлуку којом се коначно јасно дефинишу надлежности комуналаца

Фото П. Милошевић

Осим новог секретаријата, у којем ће бити обједињени послови инспекције и комуналаца, београдски одборници данас ће гласати и за нова задужења милиционара.

Недовољно дефинисан списак надлежности, селективно реаговање на пријаве и неусаглашеност међу сродним секретаријатима резултовало је тиме да је Комунална милиција, како је недавно рекао градоначелник Београда Александар Шапић, постала "држава у држави и све оно што није смела да буде".

- Комунална милиција била је систем за себе, држава у држави, имали су своје пријаве те се није знало ко их зове, пријављује - рекао је Шапић.

- Комунални милиционар треба да буде пријатељ, заштитник, надзорник, комшија, неко ко ће бити на услузи Београђанима. Он то данас није и није већ дуго. Тај систем ћемо да растуримо.

У Изменама и допунама одлуке о њиховом раду детаљно је, од ситуације до ситуације, наведено када све милиционари треба да реагују. Од спречавања непрописног паркирања и заузимања места за аутомобиле, кажњавања дивљих продаваца на тротоарима, прљања фасада, буке, изливања септичких јама, уклањања отпада који је претња по здравље људи, контроле начина држања и извођења кућних љубимаца и остављање животиња без надзора на тераси и јавној површини, одржавања реда на водама, провера да ли путници у јавном превозу имају карту, надзора над постављањем тезги или балон хале...

Новост је да ће их бити више на улицама, у патролама, те да ће у насељима имати своје штабове, како би у сваком тренутку били на располагању суграђанима.

- Грађани своје пријаве могу упућивати непосредним усменим обраћањем комуналним милиционарима на улици и другим јавним местима, пријавом на одређеним пунктовима дежурном милиционару, као и писаним и електронским путем - пише у одлуци.

- Пружање помоћи грађанима у давању информација и усмеравања ка надлежним институцијама, комунални милиционари ће обављати тако што ће све такве пријаве прослеђивати основној унутрашњој јединици надлежној за комуникацију са грађанима, одакле су дужни да о предузетим мерама обавесте људе који су пријавили проблем.

Ускоро би требало да буде више милиционара, Фото П. Милошевић

У Београду сада има око 400 комуналних милиционара, а Град планира да их за годину дана буде 1.000 до 1.500, како би све ставке са папира заживеле и у пракси, а проблеми суграђана били експресно решавани.

ЗВАЋЕ СЕ БЕЛИ?

ШАПИЋ је рекао и да је неопходна промена имена комуналног милиционара, јер "тај назив Београђани нису прихватили".

- Мој предлог биће да се он зове "Београдски лични пратилац, асистент, надзорник или комшија." А онда да изведемо акроним "Бели" и да уместо досадашњег комуналног милицајца добијемо Белог, човека који ће бити на услузи свим Београђанима - најавио је први човек престонице.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

МОБИ БАНКА ПОСТАЈЕ YETTEL BANK