ПРИЈАВА ЗА УПРАВНИКЕ СТИГЛО 30 ОДСТО МАЊЕ: Од почетка године стигло 100 захтева за лиценцу менаџера зграде у престоници

А. ВОЈИНОВИЋ

27. 08. 2022. у 10:45

ПРИВРЕДНОЈ комори Србије (ПКС) од почетка ове године поднето је 100 захтева за издавање лиценце професионалног управника, што је за 30 одсто мање него прошле године!

ПРИЈАВА ЗА УПРАВНИКЕ СТИГЛО 30 ОДСТО МАЊЕ: Од почетка године стигло 100 захтева за лиценцу менаџера зграде у престоници

Фото Милена Анђела

Истовремено, у истом периоду је из Регистра професионалних управника избрисано 63, јер ПКС нису доставили важећу полису осигурања од професионалне одговорности или на сопствени захтев.

Последњи подаци Коморе показују да интересовање за обављање овог посла у главном граду опада, а осим мањег броја грађана који би желели да се лате управничке "значке", све је више оних који одустају од вођења рачуна о вишеспратницама и њеним станарима из различитих разлога. Многи не издрже притисак и обавезе које овај посао изискује, други схвате да то ипак није њихова "шоља чаја", а појединима се једноставно не исплати.

- Да би неко добио лиценцу за обављање овог посла мора да има завршено најмање четворогодишње средње образовање и положен испит за професионалног управника - објашњавају у ПКС. - У складу за законом обуку за полагање испита организује Комора, односно, друго правно лице, по добијању сагласности надлежног министарства.

А да обука и сам посао управника нису нимало лаки, за "Новости" аргументује председник

Удружења професионалних управника Београда Љубиша Бановачки.

Фото Танјуг

 

- Људи немају свест шта овај посао заправо подразумева, а многи мисле да ће само "мењати сијалице" - истиче Бановачки. - Да бисте добили лиценцу морате много да учите, а и после тога када почнете да радите имате много обавеза. Ваш посао није да будете домар, већ да менаџеришете. Морате да водите рачуна о техничком одржавању, да отворите рачун о коме ћете бринути, да будете спремни за хитне интервенције, за мирне односе међу станарима, поштовање кућног реда...

Према речима нашег саговорника, многи када се ухвате укоштац реше да одустану јер схвате да је реч о компликованом послу, као и да није баш оно што су мислили да тај посао подразумева.

- За место професионалног управника захтеве најчешће упућују старији од 50 година који су остали без посла и не могу да нађу нешто друго - каже Бановачки. - Млади се, с друге стране, уопште не пријављују, око три одсто њих само. Осим тога, када наиђу на неки проблем многи се успаниче, јер не знају да се снађу око воде, струје, лифта итд.

ПЛАТА ОКО 60.000 ДИНАРА

НА то да окаче "копачке о клин" уме да утиче и мала зарада.

Према речима Љубише Бановачког, зарада професионалног управника се код нас креће око 60.000, али има и оних који зарађују мање или више од тога:

- Све зависи и од броја станова. За разлику од нас, на Западу се посао професионалног управника много више цени, а и плате су више.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК НА ЗАПАДУ: Русија последњих недеља заузела више територија, него Кијев у контраофанзиви 2023.

ШОК НА ЗАПАДУ: Русија последњих недеља заузела више територија, него Кијев у контраофанзиви 2023.

РУСКЕ снаге су при напредовању последњих недеља, укључујући у Харковској области, заузеле више територија, него украјинска војска током неуспешне контраофанзиве 2023. године, пише лист „Вашингтон пост“, позивајући се на аналитичаре.

18. 05. 2024. у 08:18

Коментари (1)

Dolce Vita на обали Саве: Станови на овој локацији су за оне који живе своје снове