СТАРИ СЕФ ЧУВА ТАЈНЕ ЈЕВРЕМОВЦА: Скривено благо Ботаничке баште - библиотека са изузетним насловима

Б. Борисављевић

24. 07. 2022. у 12:32

РЕТКИ су Београђани који знају за скривено благо Ботаничке баште "Јевремовац" - библиотеку Института за ботанику Биолошког факултета, једну од најстаријих и најбогатијих у југоисточној Европи.

СТАРИ СЕФ ЧУВА ТАЈНЕ ЈЕВРЕМОВЦА: Скривено благо Ботаничке баште - библиотека са изузетним насловима

Фото П. Милошевић

У овој образовној установи се чувају веома ретке и вредне књиге из 15. и 16. века, а библиотека се може похвалити да је, једна од осам у свету која има издање "Флора Грека". Такође, ту је и "Флора", најстарији ботанички часопис, чији је први број издат 1818. године.

Према речима Ане Ржаничанин, самосталног стручног сарадника у хербаријумској научној збирци Института за ботанику, фонд чини између 6.000 и 7.000 наслова. Недостатак простора је учинио да се књиге налазе и у магацину, па је тешко утврдити њихов тачан број. Због лоших услова, неке књиге и часописи релативно новијег датума уклоњени су јер су повукли влагу и почели да буђају. Крунски драгуљ библиотеке је "Флора Грека", величанствена едиција у десет томова о самониклим биљкама Грчке, Мале Азије и Леванта, животно дело Џона Сибторпа - открива Ржаничанин. Друго издање купљено је 1926. године за 116.000 динара од Геце Кона.

- То је луксузно и раритетно издање са скоро 1.000 илустрација биљака у природној величини, а на основу оригиналних цртежа чувеног ботаничког сликара Фердинанда Бауера - открива Ржаничанин.

- Најстарија књига је из 1562. године - "Историја света" од Плинија Млађег, енциклопедијско дело античког света на старофранцуском преводу. Реч је о књигама које се држе у сефу, у специјалним условима. Неке имају слике које су руком цртане. Како је пигмент фотолабилан, препорука је да се што мање износе у јавност, јер светлост и блиц утичу на разградњу пигмента.

Фото П. Милошевић

У књижном фонду су записи Јосифа Панчића из 1878. године - "Флора у околини београдској, по аналитичком систему". У првом издању је наведно 1.057 биљака, а у последњем их је било стотинак више.

- Осим што је био ботаничар, Панчић је био веома отворен према обичном свету - прича наша саговорница.

- Желео је да помогне људима да се укључе у гајење биљака. Књига "Шафран", односи се на гајење комерцијалног шафрана, како би нешто зарадили и обезбедили себи бољи живот.

Ана Ржаничанин, Фото П. Милошевић

Средњошколаци су некада изучавали и "Ботанику", па је на полицама и уџбеник за први и други разред, који је написао Недељко Кошанин, управник Ботаничке баште "Јевремовац".

Међу насловима је и "Приручник за ботаничаре" из 1879. године, који открива шта један ботаничар треба да има на терену, како да користи лупу, да хербаризује биљку. Ту су и "Правила о Ботаничкој башти "Јевремовац", штампана 1898. године. Иако су написана пре 124 године, без икаквих измена се могу примењивати и данас.

Фото П. Милошевић

ОСНОВАНА 1853. ГОДИНЕ

- БИБЛИОТЕКА Ботаничке баште "Јевремовац" је основана 1853. године доласком Јосифа Панчића за проферсора и асистента природних наука на Лицеју - каже Ржаничанин.

- Један од првих проблема је био што није било литературе. Он је почео да сакупља књиге, научне часописе, како би се омогућио напредак и рад са студентима.

Библиотека је 1908. године, из зграде Ректората пребачена у Ботаничку башту. Током Првог и Другог светског рата, доста књига је однето, а један део је добијен и као ратна репарација.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

НОВАК ЂОКОВИЋ ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ! Ево шта је Рафаел Надал управо рекао о Нолету у Мадриду