ДИВЉА ГРАДЊА УНИШТИЛА УСЕК, ИНСПЕКЦИЈА БЕЗ ПРАВЕ РЕАКЦИЈЕ: Репортери "НОВОСТИ" обишли прекопано Археолошко налазиште на Бањици

Ш. М. - Ј. Н. М.

21. 07. 2022. у 10:11

ДИВЉА градња и бахати инвеститори уништили су непроцењиво археолошко благо у неолитском насељу Усек на Бањици!

ДИВЉА ГРАДЊА УНИШТИЛА УСЕК,  ИНСПЕКЦИЈА БЕЗ  ПРАВЕ РЕАКЦИЈЕ: Репортери НОВОСТИ обишли прекопано Археолошко налазиште на Бањици

Део дивљег градилишта, Фото Н. Скендерија

Нажалост, објекат који је почео да се гради на овом светски признатом локалитету није једини те врсте! На овој локацији никле су многобројне куће без папира за градњу! Против инвеститора који је ископао 300 кубика земљишта, инспекција је поднела кривичну пријаву и обуставила даље радове. Нажалост, одлуке инспекције нису поштоване, радови су настављени. Изостало је енергичније реаговање инспекције на непоштовање забрана. Да је тога било, налазиште Усек би остало нетакнуто.

Репортери "Новости" су јуче посетили овај археолошки локалитет на Бањици и уверили се да радника на градилишту није било. Ископани простор је обавијен црвеном траком која налаже даљу обуставу радова, а постављена је и копија решења о његовом затварању.

Ископан је простор од око 84 квадрата, на ком су у ранијем периоду вршена археолошка истраживања и пронађене вредне заоставштине, старе и до 7.000 година. Налазиште Усек проглашено је за културно добро од изузетног значаја давне 1964. године, али то није спречило инвеститоре да озидају бројне нелегалне објекте.

- Радови на овој локацији одвијају се последња два месеца - рекла је за наш лист жена запослена у старачком дому који се налази одмах поред градилишта.

- Грађевинске машине могле су се видети на почетку радова, док је трајао ископ. Чули смо да се овде налази насеље старо неколико миленијума, али нисмо видели археологе да посећују ово место.

Фото Н. Скендерија

У Генералном урбанистичком плану Београда неопходно је да се заштићена археолошка подручја обухвате просторним планирањем било као зелени појас без сађења високе вегетације или парковска површина у оквиру новог насеобинског комплекса. Притом треба избећи понављање негативног искуства с локације Усек на Бањици, где је у планским документима локалитет укључен као зелена површина унутар новог насеља, док је у стварности остао искључен, неуређен и изложен дивљој градњи.

- На ископу у Пауновој улици и сада се могу видети остаци винчанских кућа, огњишта и пећи - истакала је директорка Музеја града Јелена Медаковић.

- Тако је уништен јако моћан културни слој с остацима керамике, алатки од кости, рога и камена из свих фаза. Музеј града је дописом информисао Градски и Републички завод за заштиту споменика, Министарство културе и поднео пријаву полицијској станици на Вождовцу. Сама ова локација је заведена, и зна се да представља део винчанског насеља на Бањици.

Овај локалитет, за који се сматра да је насељен још пре 7.000 година, случајно су открили радници 1921. године, копајући друм за Авалу. Требало је да прође готово три деценије да би археолози 1955. године почели ископавања и открили благо светске баштине. Обављене су још две кампање, 1978. и 1998.

Фото Н. Скендерија

- Насеље је било интактно с јако добро очуваном архитектуром дубине три метра - истакао је Милош Спасић, археолог Музеја града.

- Живот се одвијао у континуитету од 600 до 800 година, односно између 5.200 и 4.600 пре нове ере. Ипак, почетком деведесетих година прошлог века насеље је претрпело велику штету, пошто је наступила дивља градња и наслаге заборава. Будући да се на локалитету налази велики број објеката, ово би исто било као да је инвеститор дигао кућу на Калемегдану или у порти неке цркве. Реч је о узвишењу, односно малом брду с две стране окруженом рекама. Било је одлично место за живот, економски значајно. Овим смо успели да схватимо како је изгледао винчански живот, пошто је архитектура добро сачувана.

Истражили смо неке од изгубљених кућа и пронашли једну површине чак 200 квадрата, што је доста велико и за данашњи појам.

Фото Н. Скендерија

НИЈЕ БИЛО ОДОБРЕЊА ЗА РАДОВЕ

ИНСПЕКТОРИ Секретаријата за инспекцијске послове на локалитету на Бањици констатовали су да је изведен армирано-бетонски потпорни зид, дужине 12 метара и висине 2,60 метара без одобрења издатог од надлежног органа.

- Одмах је донето Решење о затварању градилишта. Поред тога, грађевински инспектор поднео је кривичну пријаву надлежном тужилаштву. Такође, имајући у виду да је реч о важном археолошком локалитету, овим путем апелујемо на надлежне органе да предузму одговарајуће мере из оквира својих надлежности.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

ЕТО, ЈАВЉА МИ СЕ! Како је Новак Ђоковић шокирао новинарку ЦНН-а