БЕЗ КАТАЛИЗАТОРА ЗА СВЕГА 2 МИНУТА: Осим точкова и акумулатора, на мети лопова и други делови аутомобила

Ј. Д.

10. 05. 2022. у 08:51

ОСИМ крађе точкова са аутомобила или акумулатора, који с времена на време буду актуелни у појединим крајевима града и у одређеној сезони, на мети лопова су више него иначе катализатори (претварачи издувних гасова) на возилима.

БЕЗ КАТАЛИЗАТОРА ЗА СВЕГА 2 МИНУТА: Осим точкова и акумулатора, на мети лопова и други делови аутомобила

Највише крађа било је на Вождовцу, Новом Београду и на Карабурми, Фото Инстаграм

Пре свега јер су направљени делимично и од племенитих метала попут платине, паладијума и родијума, који су због рата у Украјини све скупљи на тржишту. Продају се по цени од 20 до 50 евра, док су неки скупљи модели и до 200 евра, а стоваришта која их откупљују немају обавезу да од препродаваца траже доказ о пореклу овог ауто-дела.

Како би се лакше скинули са возила, лопови углавном раде у тимовима. Аутомобилима се прилази са хидрауличним дизалицама, а део се исече батеријском брусилицом. За скидање катализатора потребно је од 30 секунди до два минута, а механичари кажу да се овако може месечно зарадити и по неколико хиљада евра.

- Углавном се скидају због племенитих метала који се у њима налазе, а који су сада веома скупи - објашњава ауто-механичар Душан Спасић.

- Вештим и искусним крадљивцима довољно је свега четрдесетак секунди да скину катализатор, али возаче трошак замене може да кошта за половне од 150 до 250 евра, док су нови много скупљи.

Фото Инстаграм

Наш саговорник додаје и да су сигурнији они аутомобили на чијем се возилу катализатор налази ближе мотору. Тад је лоповима теже да га скину, због чега углавном одустану од крађе. Скидање може да отежа и ако се завари место где се налази катализатор. Могућа заштита од лопова је и паркирање на светлу, испод камера или уградња аларма који реагује на љуљање возила. Осим материјалне штете, постоји и такозвана нематеријална штета у загађењу ваздуха, јер многи возачи након крађе не враћају катализаторе у аутомобиле и уместо њих ставе цеви.

Такође, украдени катализатор је тешко препознати, као и украдени пнеуматик. Занимљиво је да крадљивци, приликом крађе гума, возила у већини случајева остављају подигнута на клоцне. Од почетка године највише пријава због крађи гума било је од грађана Вождовца и Новог Београда, а нешто мање случајева евидентирано је у општинама Палилула и Звездара.

ГОДИШЊА СТАТИСТИКА

ПОЗНАВАОЦИ истичу да се годишње украде од 10.000 до 15.000 катализатора, који најчешће завршавају у суседним земљама. Прошле године у септембру су за два дана само на Миљаковцу лопови украли двадесет катализатора.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ТРЕБАЛЕ МУ ПАРЕ ЗА ТИКЕТ, ПА УЗЕО ЖЕНИНУ КАРТИЦУ: Дошла је са посла уморна и одмах легла да спава, то ми је била идеална шанса (ВИДЕО)