РЕКОРДАН БУЏЕТ ЗА ШКОЛЕ И ВРТИЋЕ: Славко Гак, градски секретар за образовање и дечју заштиту

Б. Борисављевић

10. 01. 2022. у 08:09

ВЕЋ две године буџет за образовање премашује 200 милиона евра, што је скоро три пута више него 2012. године када је предшколским установама и школама било намењено тек око 86 милиона евра.

РЕКОРДАН БУЏЕТ ЗА ШКОЛЕ И ВРТИЋЕ: Славко Гак, градски секретар за образовање и дечју заштиту

Фото З. Јовановић

У протеклих пет година реконструисано је више од 45 вртића и 115 школа за шта је издвојено више од 4,6 милијарди динара. Отворено је 18 нових обданишта, од којих су четири новоизграђена, а у осталим је адаптиран простор у другим установама и претворен у вртиће. Само од почетка ове године 1,5 милијарди динара је уложено у реконструкцију образовних установа.

У разговору за "Новости" Славко Гак, секретар за образовање и дечју заштиту, открива планове за наредну годину и сумира резулатате петогодишњег мандата на челу Секретаријата за образовање и дечју заштиту. Гак истиче да, иако је задовољан учињеним, у 2022. години има већа очекивања. Инвестиоциони талас у образовним установама се наставља и у наредном периоду, а фокус остаје на капиталним пројектима.

- Највећи пројекат ће, свакако, бити реконструкција Девете гимназије. Вредност инвестиције је више од 600 милиона динара, а школа ће добити 1.500 квадрата новог простора. Такође, скоро милијарду динара планирано је за радове у Шестој гимназији, сређивање централне кухиње ПУ "11. април" у Новом Београду и изградњу фискултурне сале у Гимназији у Лазаревцу. Поред тога, имамо 12 одобрених пројеката у Канцеларији за јавна улагања Владе Србије. Међу њима су сређивање ОШ "Свети Сава", ОШ "Владислав Рибникар", Трговачке, Спортске и гимназије у Младеновцу.

Фото З. Јовановић

Осим за материјалне трошкове, школе и вртићи добијају новац и за куповину наставних средстава, опреме..

- Готово да никад нисмо потрошили сва средства, увек остане. Најчешће траже рачунарску опрему и намештај. У претходних пет година је за опремање око 300 школа уложено 770 милиона динара. Тражили су новац за табле, клупе, столице, рачунаре, завесе... За ове намене је 2017. године уплаћено 29,3 милиона динара, док је у прошлој та цифра износила 279,3 милиона динара. За опремање вртића дидактичким средствима, играчкама, намештајем у 2021. години смо издвојили чак 146,9 милиона, док је пре пет година тај износ био тек нешто већи од милион динара.

Раније се дешавало да школе траже од родитеља да дају новац за куповину тоалет папира, сапуна... Да ли се то променило?

- Град је грешио, није им давао у целости материјалне трошкове. Онда школе нису имале довољно новца. Сада добијају пуни износ за материјалне трошкове, тако да не могу да кажу да немају за најосновније потребе и да траже од родитеља да купе. Ту се не ради о малим износима. Сваког месеца, на име материјалних трошкова, школама се исплати око 130 милиона динара.

Да ли је Град обештетио све родитеље којима је, током мандата претходне градске власти, незаконито скупље наплаћиван вртић?

- Исплата по тужбама је при крају. Огроман новац је у питању. Све инвестиције Драгана Ђиласа у сектору предшколског образовања износе 3,2 милијарде динара. А родитељима је завукао руку у џеп за 3,8 милијарди динара. И каже, како је, градио. Али, не са реалним парама, него онима које је узео противправно. Ми смо вратили родитељима тих 3,8 милијарди динара и плус 18 милијарди дали за субвеницје за приватне вртиће. Још и градимо. Било је мање од 50 приватних вртића, док Град није почео да даје субвениције. Сада их је 443.

Почела је оштрија контрола долазности деце у приватним вртићима, путем специјалне платформе.

- Да би добили рефундацију трошкова, предшколска установа мора да, под пуном материјалном и кривичном одговорношћу, потпише да је дете боравило одређени број дана у вртићу. Како живимо у Србији, људи су спремни да фингирају и варају. Сада, путем једноставне платформе васпитачи до 10.00 морају да "пријаве" колико је деце у обданишту.

Наравно, уз оправдана одступања. На основу тог броја се исплаћује рефундација. Ако је неко довео дете у 11.00 или 12.00, без лекарског или другог оправдања, не интересује ме. То је, онда, нечији хир и не треба вртић.

Гак са сарадницима, летос испред Графичке школе, Фото М. Анђела

БЕОГРАД ДОБИЈА 11 НОВИХ ОБДАНИШТА

Гради се или је у току технички пријем за пет предшколских установа које гради Дирекција за грађевинско земљише. Током 2022. године почеће изградња њих још шест, тако да ће престоница добити 11 нових обданишта.

Економска цена боравка малишана у државном вртићу није се мењала пет година, а тако ће бити и у следећој - 28.085 динара. Родитељи ће плаћати 5.617 динара, док остатак до пуне цене дотира Град.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ЛЕГЕНДА КОШАРКЕ ШОКИРАЛА ЕВРОПУ: Ево снимка на коме краде парфеме у Београду (ВИДЕО)