ГАСИ ПОЖАРЕ И СПАСАВА ЉУДЕ: Општина Земун наградила припадницу земунске ватрогасне бригаде Слађану Мишић

С. Видачковић

11. 07. 2021. у 10:54

У ВАТРИ се сналази једнако добро као и у води. Уместо хаљина, сакоа и ципела са потпетицом она на свом радном месту, и лети и зими, носи шлем са визиром, дубоке ципеле и заштитно одело на којем пише "ватрогасци - спасиоци".

ГАСИ ПОЖАРЕ И СПАСАВА ЉУДЕ: Општина Земун наградила припадницу земунске ватрогасне бригаде Слађану Мишић

Фото З. Јовановић

Она је Слађана Мишић (45), која већ 16 година ради у Ватрогасно-спасилачкој бригади у Земуну. Због свог преданог рада, у којем се посебно истакла током претходног месеца, пре неколико дана Општина Земун доделила јој је награду и титулу најбољег ватрогасца у јуну.

Како је наведено у образложењу, признање се односи на храброст коју је Слађана показала приликом гашења пламена који је захватио кућу од 140 квадрата у Батајници, као и евакуација особе из лифта у Улици Благоја Јововића.

Слађана је једна од 37 жена ватрогасаца, колико их има у београдској бригади. И док разговарамо са њом у гаражи Ватрогасне команде, не примећујемо да је дошла из ноћне смене. Енергична и насмејана, са нама дели своја сећања од пре деценију и по и жељу која ју је водила да одабере ово, многи би рекли, "мушко" занимање.

- Сасвим случајно сам постала ватрогасац - прича нам Слађана.

- Мој брат се бави овим послом и тако се код мене родила љубав ка тој професији. Заволела сам, конкурисала, примили су ме. Обожавам свој посао. Оно с чим се ватрогасци сусрећу на терену није толико физички тешко, колико је стресно. Памтим интервенције на Умки када су тројица људи упала у јаму са фекалијама, гашење пожара у земунској фабрици намештаја, на сплавовима, ослобађање људи из аутомобила кад се догоде саобраћајне несреће... Нажалост, неретко су интервенције имале трагичан исход, упркос нашој помоћи.

Према речима команданта београдске Ватрогасно-спасилачке бригаде Милоша Мајсторовића, пре 20-30 година није било жена међу ватрогасцима, јер се сматрало да је лепши пол превише нежан за борбу са пламеном и опасностима које носи сваки излазак на терен. Ипак, ситуација се знатно променила у последње две деценије.

- У нашим редовима сада имамо 37 девојака које раде као професионални ватрогасци - каже командант Мајсторовић, за "Новости".

- Све су прошле комплетну обуку, исту као и мушке колеге, после чега су биле спремне да иду на интервенције. Специфичност главног града је у томе што овде има много послова које жене боље обављају, а тичу се администрације, пријема дојаве пожара и слања екипе на терен.

Он каже да своје колегинице повремено шаљу на интервенције, како би стекле искуство, знале шта да питају кад неко пријави пожар, како да комуницирају и кога да пошаљу на терен - све како би акција била успешна.

ИЗ ВАТРЕ - У ВОДУ

ПОСАО ватрогасца оставља мало слободног времена, а Слађана открива да, када не ради, воли да плива.

- Није битно да ли је у питању базен, река, језеро или море, само да је велика дубина. Тако одржавам форму, а уједно се и опуштам, јер вода лепо утиче и на дух и на тело.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЗБОГ ОВОГА ЈЕ ЂОКОВИЋ ОТПУСТИО ИВАНИШЕВИЋА? Да ли је ово кап која је прелила чашу... (ВИДЕО)