TRI DANA KOŠTAJU ČAK 31.000 DINARA: I u sledećoj školskoj godini đačka putovanja preskupa

B.Borisavljević

06. 07. 2023. u 19:00

RODITELjI đaka jedne beogradske gimnazije bili su neprijatno iznenađeni kada im je prošle nedelje na potpis stigla saglasnost za program ekskurzije za drugi razred. Putovanje na relaciji Beograd - Tara - Trebinje - Beograd, u trajanju od 25. do 28. septembra košta neverovatnih 31.093 dinara. Prva rata u iznosu od 8.240 dinara mora biti plaćena 10. jula, a poslednja, četvrta 20. oktobra.

ТРИ ДАНА КОШТАЈУ ЧАК  31.000 ДИНАРА: И у следећој школској години ђачка путовања прескупа

Foto N. Živanović

Za prosečnu porodicu ovo je veliki izdatak za kućni budžet, pogotovu što treba dete pripremiti za putovanje i kupiti sve što je nepohodno. Otežavajuće je i što se polovina iznosa mora otplatiti tokom leta, kada su izdaci veći zbog godišnjih odmora.

- Sramota je da tri dana smeštaja na bazi polupansiona koštaju 31.000 dinara - ogorčena je majka srednjoškolca koji treba da putuje. - Pritom, skoro dva dana će provesti u putu. Ekskurzije i izleti su preskupi za mnoge roditelje. Ali, većina nas se snalazi kako zna i ume samo da se naša deca ne bi izdvajala od drugara i da bi otišla na putovanje.

CENOVNIK

DA su đačka putovanja preskupa pokazuju i cenovnici u protekloj školskoj godini - dva dana i noć na Paliću - 19.000, osam dana proputavanja busom Italija, Španija i Francuska - 66.500, izlet do Botaničke bašte, Crkve Svetog Marka i Tašmajdana koštao je 1.650, jednodnevni izleti između 4.000 i 5.000 dinara.

Kako navode u turističkim agencijama, talas poskupljenja nije zaobišao ni đačka putovanja. Tako je, prema njihovim informacijama, zakup autobusa ranije plaćan evro po kilometru, a sada je to 1,3 ili 1,4 evra. Cene ekskurzija povećavaju i nadoknade za profesore, porezi, subvencionisana mesta... Kada je reč o raspodeli novca, na hotel ide 50 odsto, 20 odsto na prevoz, 30 odsto su ostali troškovi, a agenciji ostaje između šest i sedam odsto.

Prema rečima Milorada Antića, predsednika Foruma srednjih stručnih škola, s obzirom na situaciju sa cenama, postoji velika šansa da se ovakve vrste putovanja potpuno ugase jer roditelji nemaju od čega da plate ekskurziju. Dešava se čak i da podižu kredit kako bi ispunili želju detetu, ali kako navodi, previsoke cene nemaju nikakvog smisla jer đaci prvenstveno na tim putovanjima ništa ne nauče.

- Svuda su otprilike iste cene za autobuse, vodiča i direktora - kaže Antić. - Jedina borba za ekskurziju je da direktor mora da bude u timu. Tu ima dosta "zaslužnih" ljudi koje vi plaćate u sklopu putovanja. Recimo, samo autobus za dan košta 350 evra. Ovakve cene nemaju smisla, verovatno će se uskoro ekskurzije i ugasiti. Roditelji nemaju toliko para, a ekskurzija nema smisla ako se daje poslednji dinar na nju. Ekskurzija treba da ima edukativni karakter, koji su odavno izgubile. To su više zabave, šetnje, provod, šoping. Kod nas je odgovornost nepostojeća reč, totalno se razlikujemo od zapadnih zemalja. Cene bi imale smisla da deca bar mogu da nauče nešto, da vide nešto što nigde drugde ne mogu, upoznaju kulturu i obrazovni sistem druge škole. Da bar znate u šta ste uložili taj novac.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (2)

UČINIĆEMO SVE DA SE KAO ZEMLJA UZDIGNEMO POSLE OVOG UŽASA Vučić položio cveće u školi Vladislav Ribnikar (FOTO)