Деца бију, родитељи не плаћају казну

В. Ц. С. - Љ. Б.

20. 09. 2019. у 22:00

Одговорност за насилништво малолетних ћерки и синова само на папиру. Не постоје подаци да су отац или мајка сносили законске последице

Деца бију, родитељи не плаћају казну

Depositphotos

СЛУЧАЈ две тинејџерке које су у дворишту школе у Барајеву шамарале и малтретирале вршњакињу, отворио је питање одговорности - деце, школе, али и родитеља. Јавност је сазнала да су против девојчица поднете кривичне пријаве, министар просвете Младен Шарчевић сменио је директора школе, али одговорност родитеља, коју предвиђа закон, нико није ни поменуо.

Против девојчица из Барајева се води поступак, али где је одговорност родитеља, запитао се први министар Шарчевић:

- Системски просветни закон предвиђа ту одговорност, али њу нико не покреће. Одговорност има и школа. Ако једна од две ученице, која похађа Текстилну школу, није недељу дана дошла на наставу, зашто разредни старешина није позвао родитеље да их обавести? Не може школа само да каже како се то није десило на њиховој територији и како они нису надлежни.

Закон о основама система образовања и васпитања од пре две године предвиђа да се казном од 30.000 до 100.000 динара казни родитељ уколико његово дете злоставља другога. Такође, он ће бити кажњен са 5.000 до 100.000 динара због неуписивања детета у школу, нередовног похађања наставе, несарадње у васпитном раду са дететом и уколико ученик крши обавезе.

Да ли је због насиља свог детета осуђен неки родитељ - не зна се. Ове податке немају ни Министарство просвете, ни Министарство правде, јер, како кажу, поступак покреће школа, а збирни подаци се не прикупљају.

Министарка правде Нела Кубуровић објаснила је како је могуће да тинејџерке И. О. (15) и Д. И. (14) кривично одговарају јер су, и то не само једном, шамарале А. М. (15), у Средњој школи Барајево. Према закону, сви преко 14 година могу сносити кривичну одговорност! Она је констатовала да цело друштво треба да се бори против злостављања, а они који раде у васпитним установама морају правовремено да реагују.

Министар просвете разрешио је директора школе у Барајеву Добривоја Јелића пошто је ванредан инспекцијски надзор показао да школа не спроводи мере за безбедност и заштиту ученика. Смена је изазвала револт професора, који су се обратили јавности. Они осуђују сваки вид насиља, али подсећају да нису први у процесу васпитања:

- Деца код нас долазе са свим оним што су понела од куће и околине. Код нас долазе као свршени основци који је већ требало да прођу одређену врсту социјализације, стекну радне навике, усвоје правила понашања према другарима и професорима. Ту смо да нашој деци пружимо најбоље могуће образовање, али нам се чини да се на нас, професоре, свалио сав терет и одговорност да исправимо и надокнадимо све оно што је пропуштено у васпитању деце.

Наставници тврде да не беже од одговорности, али апелују да њихова одговорност не буде једина.


ЗБОГ НАСИЉА ОСУЂЕНО 452

У СРБИЈИ су 2.034 малолетника прошле године осуђена због различитих кривичних дела. Њих чак 452 кажњено је за туче, наношење лакших и тешких телесних повреда, убиства и тешка убиства.


Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Коментари (6)

Чеда

21.09.2019. 01:46

Недао бог да ми неко нападне и иживљава се над дететом. Прежалићу затвор и последице, а држава нека уведе ред. Чим уђу у пубертет (12) кривична одговорност и увођење посебних школа за деликвенте, издвојити из опште популације док не поправе понашање.

Vaske

21.09.2019. 02:19

U zemlji Srbiji maloletnici i deca znaju samo za svoja prava, obaveze ne postoje.

Kako to

21.09.2019. 04:47

Ponekad je slučaj Da Su Bahati Roditelji I Bahata deca .Deca misle daje to normalno da nekog Biješ I Maltretiraš .Treba I Roditeljima Kazna .

Banaćanin

21.09.2019. 20:31

Zašto je smenjen direktor? Direktor je najmanje u kontaktu sa decom, direktno. Ovde je zatajilo tužilaštvo. Po službenoj dužnosti je tužioc morao da pokrene postupak. Zar treba neko da piše prijavu??? Mediji su objavili. Ima i video snimaka. Šta čeka tužilaštvo? Odmah krivična prijava protiv roditelja. No, postoji velika verovatnoća da je neko od roditelja bizak prijatelj sa tužioce? I tu se krug zatvara. Nažalost.

Mama

22.09.2019. 12:26

Deca treba da osete na svojoj kozi sankcije za svoj bezobrazluk, da bi se dozvala pameti!Roditelji snose odgovornost za maloletnike pa ce ih bolje.vaspitati.