ПРАТЕЋИ ПРОГРАМ БИТЕФА: Хватање укоштац са светом (ВИДЕО)
29. 08. 2018. у 23:33
Представљен богат пратећи програм 52. Битефа, који ће уз традиционалне садржаје, чинити трибине и дебате. Чак три фестивалске вечери посвећене позоришним инсталацијама из Израела, Немачке и Француске
Организатори 52. Битефа представили пратећи програм / Фото В. Данилов
ПОЗОРИШТЕ, бар оно којим се бави Битеф, мора да буде политичко, да се хвата укоштац са највећим изазовима света у коме живимо, истакао је Иван Меденица, селектор и уметнички директор, најављујући програм фестивала, који ће под слоганом “Свет без људи”, 14. септембра свечано отворити представа “Свита бр. 3 - Европа” Жориса Лакоста. Она обухвата 28 нумера, а свака је посвећена једној чланици ЕУ, указујући на одустајање од прокламованих европских вредности.
- Бавећи се феноменом говора, Лакост је са уметницима из целог света прикупио материјал који се између осталог дотиче и тема мржње и ксенофобије у Европи - нагласила је Ан Лорен Вигуру, аташе за културу и програмска директорка Француског института, који је помогао гостовање ове представе. О представи без глумаца, “Па’ам” ( на хебрејском “Било једном”), чији је аутор мултимедијални уметник Надав Бареа, а која долази из Израела, данас је у свечаној сали Скупштине града Београда, говорила амбасадорка ове земље Алона Фишер Кам, а традиционално представљање немачке театарске продукције, ове године двема представама - “Вечна Русија” и “Горки - алтернатива за Немачку?”, најавио је Франк Бауман, директор београдског Гете института.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: БИТЕФ: Свет уочи апокалипсе
Како би фестивал боље комуницирао са публиком, нагласио је Меденица, имаће богате пратеће садржаје, нарочито теоријског и дебатног карактера. Њих ће на 52. Битефу чинити они већ традиционални - “Битеф Полифонија”, “Битеф Библиотека”, “Showcase домаћих позоришта”, али и специјално издање “Филозофског театра”, трибина “Међупростор визуелне уметности и театра”, “ЕУ дан на Битефу”, као и пројекти “Дигитализација Битефа” и “Вивисекција Битеф организма”.
“Свита бр.3 - Европа” Жориса Лакоста / Фото Фредерик Иовино

Како су чак три фестивалске вечери посвећене позоришним инсталацијама (уз израелску “Па’ам” и немачку “Вечну Русију” аутора Марине Давидове, ту је и швајцарска “Заоставштина, комади без људи” Штефана Кегија и Римини Протокола) трибину о везама визуелне уметности и театра водиће Дејан Сретеновић, историчар и теоретичар уметности, кустос МСУ. Из домаће продукције страним гостима и критичарима биће представљени - “Јами дистрикт” и “Клошмерл”, обе у режији Кокана Младеновића, али и “Режим љубави” у режији Бојана Ђорђева и “Урнебесна тама” Јоване Томић.
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ: ЈДП: У септембру Бранки славе 100. рођендан
ФРЉИЋ И ХОРВАТ, ЈЕДАН НА ЈЕДАН
СПЕЦИЈАЛНО издање Филозофског театра Народног позоришта у Београду, током Битефа, предвиђено је за разговор “један на један” хрватског филозофа Срећка Хорвата и редитеља Оливера Фрљића. Они ће се бавити истим темама којима су посвећене и представе главног програма фестивала, а то су уздизање десног популизма, ксенофобија, ауторитарни режими...
Израелска представа “Па’ам” / Фото Маја Илтус

ПОДРШКА
СЕКРЕТАРИЈАТ за културу Града Београда је ове године за Битеф издвојио 26 милиона динара, два више него за претходни фестивал.
- Планирамо да сваке године све културне манифестације финансирамо са све више средстава - рекла је Ивона Јевтић, градски секретар за културу и захвалила се на подршци Министарству културе и информисања и кабинету премијерке Ане Брнабић на подршци овогодишњој манифестацији.