JEDINA dilema košarkaša Partizana kad je grupna faza Evrokupa u pitanju je rešena. Crno beli u top 16 sigurno odlaze sa druge pozicije, bez obzira na rezultate u poslednjem kolu. Poraz od Lokomotive u Krasnodaru – 76:83 značio je i definitivni oproštaj momaka iz Humske od vodećeg mesta u grupi B, koji će zauzeti Venecija. Naš predstavnik će naredne nedelje zatvoriti prvu fazu utakmicom koja neće imati rezultatski značaj, jer im u goste dolazi Limož bez ikakvih šansi za prolaz dalje.

Iako su crno-beli u Krasnodar otputovali sa jasnom stavom da će se boriti za prvo mesto sve dok postoji šansa, nisu opravdali te tvrdnje bar kad je u pitanju start meča. Sa znatno većom željom, zakoračili su na parket izabranici Jevgenija Pašutina, kojima je pobeda bila preko potrebna da bi ostali u trci za narednu rundu. Već posle četiri minuta trojkom Kulagina, Lokomotiva je došla do dvocifrene prednosti – 15:4.

Da razlika u prvoj deonici ne postane nedostižna pobrinuli su se Nemanja Gordić i Stefan Birčević. Srpski reprezentativac je radio ono što najbolje ume – šutirao za tri i pogađao kad god je bilo potrebno. Ipak, šut iz daljine je dobro služio i domaće, pa su crno-beli morali žestoko da se oznoje u odbrani da bi zaustavili Kulagina i Kuzminskasa i stigli do preokreta.

Prvo vođstvo gostiju zasijalo je na semaforu na startu drugog poluvremena, koje su Beograđani otvorili serijom 10:2. Sigurna ruka Voldena donela je Partizanu prednost - 50:47. Odlično odigrana treća deonica ipak nije mnogo značila Trinkijerijevoj četi, jer je u četvrtoj četvrtini potpuno posustala. Izgubljene lopte (ukupno 20, naspram 8 protivnika), loša rešenja u napadu – čak tri minuta bez postignutog koša, slabija koncentracija u odbrani... I Lokomotiva je bila sve bliža pobedi.

Tehnička greška za trenera Pašutina dala je nadu crno-belima da su i dalje u igri, ali je već naredni napad u kome je isteklo vreme značio i oproštaj od trijumfa u Krasnodaru. Sve dileme otklonili su Kamings i Vilijams i tako omogućili svom timu da se u narednom kolu u direktnom duelu sa Tofašom izbore za plasman među 16 ekipa.

SPEC. VN

Utakmicu je sudio tandem Šemeš – Viklicki, jer treći arbitar Turčin Kartal nije uspeo da sleti na vreme zbog magle.

LOKOMOTIVA – PARTIZAN 83:76

DVORANA u Krasnodaru. Gledalaca: Sudije: 2.356. Viklicki (Češka), Šemeš (Izrael).

LOKOMOTIVA: Deker 9, Kamings 16, Motovilov, Apić 3, Kalnietis 5 (9as), Ivljev, Kulagin 15 (5sk), Ilnitski, Vilijams 8 (9sk), O`Brajant 10, Kuzminskas 17, Dolinin.

PARTIZAN: Volden 12 (3as), Zagorac 4, Pejdž 6, Gordić 12 (5sk, 4as, 7izg.), Miletić, Birčević 17 (7-5 za tri), Reding 4 (4sk, 6as), Janković 10 (5sk), Tomas 7 (6sk), Pejners, Trifunović, Mozli 4 (5sk).

Po četvrtinama: 27:19, 18:21, 22:26, 16:10.

PRVA ČETVRTINA

Lokomotiva bolje otvara meč. Dvojka Vilijamsa, pa trojka O"Brajanta za 5:0. Trinkijeri je odmah reagovao i iz igre izveo Tomasa, a na teren poslao Jankovića. I dalje nema spasa za crno-bele, opet O"Brajant. Ređeju se promašaji srpskog tima - 7:0. Posle tri minuta Zagorac beleži prve poene za goste.

Odbrana Partizana ne postoji. Kulagin na ziceru, pa Deker sam na trojku. Na drugoj strani jedino Janković upisuje dvojku - 15:4. Trinkijeri nastavlja da menja, ali ne pomaže. Deker sa penala diže prednost Lokomotive. Konačno su i crno-beli nešto uradili, trojka Birčevića, pa trojka Gordića i na kraju Birčevića za seriju gostiju 9:0 - 16:13.

Deker iz tajm-auta ubacuje za dva, Pejdž sa penala vraća kakav takav egal - 18:15. I onda ekplozija Kamingsa sa dve trojke i dvojka Kuzminskasa za novu dvocifrenu prednist domaćih - 26:15. Birčević skok u napadu i poeni. Kuzminskak odgovara, pa dvojka Gordića - 27:19 na kraju prve deonice.

DRUGA ČETVRTINA

Nešto bolje otvaranje druge četvrtine za Partizan. Tomas polovičan sa penala i trojka Voldena, kao i angažovanija igra u odbrani crno-belih, koji su samo dozvolili Apiću da poentira - 29:23. Kuzminskak polovičan sa penala, ali ni gosti ne koriste napad. O"Brajan kažnjava. Janković muči centre Lokomotive, dva plus jedan - 32:26.

Deker sada pravi probleme Partizanu. Ipak, vraćaju se opet crno-beli. Volden i Zagorac beleže poene - 35:30. Crno-beli su imali nekoliko sjajnih prilika da dodatno smanje zaostatak, ali diskutabilne sudijske odluke su ih osujetile u tome. Lokosi to koriste i trojkom Kalnietisa odbijaju nalet srpskog velikana – 39:30.

Opet se crno-beli bude, Pejdž je konačno pronašao trojku, pa dvojka Mozlija. Vilijams postiže poene za Lokomotivu - 41:37. Ipak, Rusi ne dozvoljavaju da gosti uhvate priključak, pa trojka Kulagina i polovičan Apić sa penala - 44:37. Na kraju trojka Gordića za kraj poluvremena - 45:40.

TREĆA ČETVRTINA

Fenomenalan početak drugog poluvremena za Partizan, dva laka koša Redinga i Voldena, a potom trojka Tomasa i penali Voldena za potpuni preokret i prvo vođstvo crno-belih u Krasnodaru – 47:50. Kamings smanjuje sa linije penala - 48:50. Kuzminskas i Kamings pogađaju za Lokomotivu, ali Partizan preko svojih Amerikanaca i Birčevića održava blagu prednost – 56:58.

Kuzminskas trojkom donosi opet prednost Lokomotivi, pa dvojka Kamingsa. Pogađa i Birčević za tri, kako ne bi dozvolio rivalu da napravi veću prednost. Kamings sada stavlja na muke crno-bele - 65:61. Partizan ulazi i u seriju grešaka u napadu. Janković poentira uz prekršaj - 65:64, pa odličan kontrapad crno-belih - 65:66.

Kulagin vraća prednost domaćima, pa greška Gordića, njegova peta izgubljena lopta. Ipak Lokomotiva ne koristi napad i sa minimalnom prednošću odlazi na poslednji mali odmor - 67:66.

ČETVRTA ČETVRTINA

Pojačali su odbranu i jedni i drugi. Kulagin i Volden jedini strelci u poslednjoj deonici - 70:68. Lokomotiva nastavlja da skuplja poene sa penala - 72:68. Muče se crno-beli u napadu, Gordić gubi opet lopti, Kamings kažnjava - 74:68. Trojka Birčevića - 74:71. Crno-beli sa penala poklanjaju poene Lokomotivi - 76:71.

Reding vraća Partizan na jedan posed - 76:73. Kuzminskas novom trojkom donosi lepu prednost domaćima - 79:73. Gordić pogađa uz prekršaj, ali ne koristi dodatno bacanje. Lokomotiva promašuje u sledećem napadu. Tehnička Pašutinu, ali samo jedan poen gostiju - 79:76. Vilijams i Kaming stavljaju tačku na meč - 83:76.