AMERIKANCI OSUDILI KURTIJEVO DIVLJANJE NA KOSOVU I METOHIJI: Akcija nije koordinisana ni sa jednim elementom međunarodne zajednice
AMERIČKO predstavništvo u Prištini osudilo je danas protivpravne i nasilne akcije Aljbina Kurtija čiji su specijalci upali u srpske institucije u sve četiri opštine na severu Kosova i Metohije.
Foto: Printscreen
Njihovo saopštenje prenosimo u celosti:
"Vlada Sjedinjenih Država ponavlja svoju zabrinutost i razočaranje zbog kontinuiranih nekoordinisanih akcija koje preduzima vlada (tzv.) Kosova koje i dalje imaju direktan i negativan efekat na pripadnike srpske zajednice i drugih manjinskih zajednica na Kosovu (i Metohiji).
Po nalogu političkih vlasti vlade (tzv.) Kosova, (tzv.) kosovska policija je danas, 30. avgusta, sprovela operacije protiv institucija koje podržava Srbija u Severnoj Mitrovici, Zvečanu, Zubinom Potoku i Leposaviću. Pitanja u vezi sa strukturama na Kosovu (i Metohiji) koje podržava Srbija treba da se rešavaju kroz Dijalog koji vodi EU. Ova akcija nije koordinisana ni sa jednim elementom međunarodne zajednice.
Sjedinjene Države i naši međunarodni partneri su dosledno tražili od vlade (tzv.) Kosova da prioritet postavi koordinaciju sa međunarodnom zajednicom i da ne preduzima jednostrane akcije po pitanjima koja su na dnevnom redu dijaloga uz posredovanje EU. Neuspeh vlade (tzv.) Kosova da odgovori na ove zahteve odražava stvarno i sve veće pogoršanje našeg partnerstva. Kao što smo ranije primetili, nekoordinisane akcije vlade (tzv.) Kosova stavljaju građane Kosova (i Metohije) i vojnike KFOR-a u veći rizik, nepotrebno eskaliraju regionalne tenzije i potkopavaju reputaciju Kosova (i Metohije) kao pouzdanog međunarodnog partnera.
Dok je vlada Sjedinjenih Američkih Država ponosna što je podržavala uspostavljanje i profesionalizaciju (tzv.) kosovske policije tokom mnogo godina kao deo naše posvećenosti unapređenju bezbednosti i stabilnosti, vladina stalna instrumentalizacija (tzv.) kosovske policije za sprovođenje nekoordinisanih akcija nije u skladu sa kosovskim obećanjima da će „nastaviti konsultacije i koordinaciju sa međunarodnom zajednicom“. Postupci vlade će uticati i na kvalitet i prirodu naše saradnje sa Ministarstvom unutrašnjih poslova i njemu podređenim elementima."
Preporučujemo
Izdvojeno mišljenje sudije Nijambe: Ratko Mladić ima snažan alibi za Srebrenicu
05. 05. 2026. u 23:30
Vučić: Zapadne ambasade me molile 2012. da Šoškića ostavim na čelu Narodne banke
05. 05. 2026. u 23:23
Trampu stigle najgore moguće vesti: Nije dobro po američkog predsednika
Podrška američkom predsedniku Donaldu Trampu pala je na najniži nivo u njegovom trenutnom mandatu, a Amerikanci su sve više nezadovoljni njegovim postupanjem sa troškovima života i ratom sa Iranom, pokazuju rezultati nove ankete Ipsosa.
28. 04. 2026. u 20:51
Srušio se avion kod glavnog grada: Poginuli svi putnici i pilot
Vazduhoplovna civilna uprava Južnog Sudana saopštila je danas da se srušio avion jugozapadno od glavnog grada Džube, pri čemu je poginulo svih 14 osoba koje su bile u letelici.
27. 04. 2026. u 16:49
Kardiohirurg upozorio: Ova hrana gora je za vaše zdravlje od pušenja i skraćuje vam život"
KARDIOVASKULARNI hirurg sa više od 25 godina iskustva, koji je i sam preživeo srčani udar, izdao je ozbiljno upozorenje o svakodnevnim namirnicama. Ističe kako je ultraprerađena hrana jedan od vodećih uzroka preuranjene smrti, opasnija čak i od duvana.
05. 05. 2026. u 14:46
Komentari (0)