CARINA NA BUKVAR I ĆIRILICU: Hrvati samo potvrdili tvrdnje iz Beograda
MINISTAR bez portfelja u Vladi Republike Srbije Đorđe Milićević zadužen za koordinaciju aktivnosti i mera u odnosima sa dijasporom reagovao je na saopštenje Carinske unije Hrvatske, kao i pisanje dela medija u Hrvatskoj i Srbiji, koji su tvrdili kako nije sprečeno unošenje bukvara na ćirilici u Hrvatsku, a koji su bili namenjeni srpskoj deci u Dalmaciji.
Foto Tanjug
- Zahvalan sam svima koji su, pokušavajući da opravdaju i odbrane neodbranjivo, zapravo samo potvrdili sve o čemu sam govorio. Dakle, jasno je se bukvari iz Srbije preko granica Hrvatske mogu preneti i u Sloveniju i u Italiju, ali da bi ostali u Hrvatskoj i došli do naših mališana u Kninu, sa prelaza u Batrovcima mora da se ode do Šibenika i plati carina. Poštujemo zakone država u regionu, ali suština je da je uvedena nepisana carina na bukvar i ćirilicu. Bilo bi lepo da nam pojasne samo još da li carinu plaćamo na svako slovo ćirilice u bukvaru ili po svakom bukvaru. Kažu “ministar nije najavio zvaničnu posetu”, a ja ponovo ističem, ne ministar, već saradnici ministarstva su prisustvovali u Kninu važnom događaju, krsnoj slavi Eparhije Dalmatinske u Manastiru Lazarica na Dalmatinskom Kosovu. Domaćin proslave bila je predsednica udruženja Žena Kosovske doline. Želeli samo tim povodom da deci koja žive u tom kraju poklonimo bukvare i moji saradnici su ih poneli kao što su ih prethodno nosili i u Italiju, Sloveniju, Austriju, Mađarsku, Rumuniju.... Ne uvozimo, nismo trgovci, već poklanjamo knjige našoj deci. Koliko sam shvatio reakcije iz Hrvatske, ako ministar dođe u najavljenu posetu sve će biti u redu. Ako je tako, evo najavljujem, vrlo brzo ću da odem u najavljenu posetu Hrvatskoj i dolazim sa bukvarima. Kao što sam rekao više puta - platićemo i carinu, uz molbu da nam se unapred obračuna na svako slovo ćirilice koje nosimo. Obavešten sam, a neka me demantuju ako nije tačno, i da Srbi iz Knina na najavljenu donaciju knjiga iz Novog Sada, zbog „birokratskih prepreka“ čekaju godinu dana. Svaka dalja polemika je suvišna, jer sve je potpuno jasno. Za nas je najvažnije da bukvari stignu do naše dece u Hrvatskoj i duboko verujem da će u tome pomoći svi oni koji su se toliko trudili da “opravdaju i razumeju” potez hrvatske carine. Nekada je i pametnije i mudrije braniti se ćutanjem – poručio je ministar Đorđe Milićević.
Preporučujemo
PREDSEDNIK OBIŠAO TEMSKU I BABUŠNICU: Vučić razgovarao sa narodom, najavio značajnu pomoć meštanima (FOTO/VIDEO)
01. 08. 2026. u 09:20 >> 11:43
"NEPISMENI STE I NE SMARAJTE NAS VIŠE": Bukti rat među blokaderima (FOTO)
01. 08. 2026. u 09:07
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
RAMPA OD TRAMPA ZA MAKRONA: Diplomatski skandal na pomolu, Vašington sprema neviđeni udarac Parizu
SJEDINjENE Američke Države razmatraju odlaganje, ili čak blokiranje, imenovanja sledećeg francuskog ambasadora u Vašingtonu, što je potez bez presedana koji preti da produbi jaz između dva dugogodišnja saveznika, navode četiri izvora upoznata sa situacijom.
29. 07. 2026. u 19:12
HITNO UPOZORENjE ZA VOZAČE U SRBIJI: Opozvana dva popularna Nissan modela zbog rizika od požara i povreda
NA sajtu sistema NEPRO objavljen je opoziv dva modela putničkih vozila marke Nissan zbog bezbednosnih rizika koji mogu dovesti do povreda korisnika, odnosno povećanog rizika od požara.
24. 07. 2026. u 16:00
MASOVNO ZATVARANjE PLAŽA U CG: Voda opasna za kupanje, ambulante pune bolesne dece - i na Slovenskoj plaži zabranjeno kupanje
NA NEKOLIKO popularnih plaža u Crnoj Gori uvedena je zabrana kupanja nakon što su analize pokazale da morska voda nije bezbedna.
30. 07. 2026. u 16:55 >> 18:54
Komentari (2)