KINESKE BATERIJE ŠTITE NAŠE NEBO: Sve je više indicija da je Srbija dogovorila kupovinu raketnog sistema PVO

R. Dragović

05. 08. 2020. u 12:00

RAKETNI sistem srednjeg dometa PVO FK-3 koji se neformalno naziva "kineskim S-300", zajedno sa ostalim naoružanjem malog i srednjeg dometa zaključaće srpsko nebo.

КИНЕСКЕ БАТЕРИЈЕ ШТИТЕ НАШЕ НЕБО: Све је више индиција да је Србија договорила куповину ракетног система ПВО

Kineski PVO sistem FK-3

Kupovinu ovog sredstva koja je nezvanično potvrđena, mnogi smatraju najvažnijim poslom u jačanju Vojske Srbije poslednjih decenija. Srbija će, po svemu sudeći, postati prvi korisnik ovog sredstva van kineske armije.

Značaj nabavke ovakvog raketnog sistema, kako ističu poznavaoci raketne tehnike, ali i globalnih prilika, izuzetno je veliki. Ovakve rakete snažan su faktor odvraćanja od spoljne agresije, a u sadejstvu sa ostalim sistemima PVO čine celinu - raketni štit od napada iz vazduha.

Na osnovu škrtih informacija koje su iscurile u javnost, Srbija je kupila tri baterije ovog sistema. To podrazumeva devet vozila, sa četiri rakete, kao i tri mobilne radarske stanice, čiji opseg prevazilazi domet raketa. FK-3 može da gađa šest ciljeva odjednom i to sa 12 raketa istovremeno.

Kinezi su prethodnih godina uspeli da većinu informacija o tehničko-taktičkim karakteristikama FK-3 sačuvaju daleko od javnosti. Poznato je, međutim, da je domet raketa između 27 kilometara, po visini, i 100 kilometara po daljini. Reč je o dometima za respekt, koji su adekvatni prostoru Srbije.

CENA NEPOZNATA

CENA raketnog sistema FK-3 apsolutno je nepoznata - naglašavaju poznavaoci ratne tehnike. Postoji mogućnost, međutim, da je Srbija dobila određene povlastice prilikom ugovaranja, budući da je prva evropska zemlja koja će biti korisnik ovog borbenog sredstva i moguća odskočna daska za njegovu prodaju drugim državama i vojskama.

Pukovnik PVO u penziji Miroslav Stojanović ističe da su vesti o novom naoružanju za Vojsku Srbije oskudne, ali da po dometu i osnovnim karakteristikama FK-3 po mnogo čemu odgovara ruskom S-300.

- To za Srbiju znači zaštitu celokupne teritorije. Nedovoljno je poznato da je trenutna raketna pokrivenost državne teritorije Srbije od napada iz vazduha izuzetno mala i na skromnim visinama - kaže Stojanović. - Sistem "Neva" koji je decenijama u dežurstvu ima ograničen domet na maksimalnih 18 kilometara po visini i tek nešto više od 20 po daljini. Sa kineskim raketama, koje će od napada sa malih visina braniti ruski "pancir" odbrana iz vazduha je neupitna.

Kina je poslednjih godina napravila niz krupnih koraka u razvoju PVO sistema, pri čemu se koristi iskustvima sličnog naoružanja stranih država. Posebno veliki korak napravila je na planu ispitivanja bepilotnih vazduhoplovnih platformi - dronova. Ovu činjenicu uvažila je i Srbija, pa je od Kine kupila bespilotne letelice, ali i tehnologiju za završetak domaćih borbenih dronova.

UBOJITI I NA VISINI

SRBIJA će, po isporuci sistema FK-3, uz Rumuniju i Bugarsku, biti jedina država u regionu sposobna da brani svoju teritoriju od napada iz vazduha na većim visinama. Rumuni bi do kraja godine trebalo da stave u funkciju američki raketni sistem "Patriot", koji je plaćen gotovo četiri milijarde dolara. Bugarska svoje nebo zaključava proverenim ruskim sistemom S-300, koji je dobro poznat raketašima naše vojske.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (47)

AKO NEKOM POZAJMITE OVU KNJIGU, NE OČEKUJTE DA VAM JE VRATI!