SEĆANJE NA PARAĆINSKO- ĆUPRIJSKU RUDARSKU ČETU: Obeležen dan formiranja ove jedinice
U ŠALUDOVCU kod Paraćina na Domu kulture nalazi se spomen ploča posvećena Paraćinsko-ćuprijskoj rudarskoj četi čiji su pripadnici u tom selu, a prethodno na Grzi, položili zakletvu prilikom formiranja 28. jula 1941. godine.
Foto:Z. Rašić
Tim povodom lokalna organizacija SUBNOR-a grada na Crnici svake godine krajem jula polaže vence na spomen obeležja u Šaludovcu i na Grzi, čuvajući uspomenu na rodoljube koji su dali svoje živote za slobodu i otadžbinu.
Ovog puta položeni su venci u prisustvu pukovnika u penziji, dr Željka Zirojevića, potpredsednika SUBNOR-a Srbije, a zatim su podeljena i priznanja.
Po rečima sekretara paraćinskog SUBNOR-a Vladimira Savića, čiji je deda poginuo boreći se u toj četi, ova jedinica je u početku imala šezdesetak boraca, da bi kasnije porasla na nekoliko stotina.
Prema sačuvanim starim dokumentima, u sastavu Paraćinsko-ćuprijske rudarske čete bilo je 212 hrabrih meštana koji su preduzimali akcije protiv okupatora najviše na terenima Ravne reke, Ćuprije i Paraćina.
Osim spomen ploče, u Domu kulture u Šaludovcu nalazi se i spomen-soba posvećena ovoj partizanskoj jedinici.
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOKlikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
IRAN POSLAO HITNU PORUKU NAŠIM KOMŠIJAMA: Nemojte to da dozvolite Americi!
IRAN je danas upozorio Bugarsku da ne dozvoli Sjedinjenim Američkim Državama korišćenje svoje teritorije za vojne operacije protiv Teherana, nakon što je bugarska vlada najavila da će tražiti odobrenje parlamenta za razmeštanje američkih aviona za dopunu goriva u toj zemlji.
21. 07. 2026. u 18:37
NOVA FAZA SUKOBA NA BLISKOM ISTOKU: Iran prvi put direktno napao ovu zemlju!
IRAN je saopštio da je u petak izveo nove napade na američke objekte na Bliskom istoku, uključujući i prvi direktan napad u Siriji, nakon šeste uzastopne noći američkih udara na iranske vojne objekte.
17. 07. 2026. u 12:51
DEČAK JEO KOBASICU I UMRO: "Kad bi znali šta krpelj može..." Prvi smrtni slučaj u svetu
REČ je o prvom poznatom smrtnom slučaju na svetu uzrokovanom ovom alergijom.
22. 07. 2026. u 11:46 >> 23:04
Komentari (0)