KOŠARKAŠKA FURIJA: Španija dominira i u svim mlađim košarkaškim selekcijama

Tanjug

17. 09. 2022. u 13:39

MUŠKA seniorska košarkaška reprezentacija Španije, aktuelni svetski prvak, u znatno izmenjenom sastavu uspela je da izbori plasman u finale Evrobasketa. Da je Španija istinska "zemlja košarke" potvrđuje apsolutna dominacija njenih mlađih reprezentativnih selekcija, koje su igrale finale u svim starosnim kategorijama ove godine na evropskim ili svetskim prvenstvima.

КОШАРКАШКА ФУРИЈА: Шпанија доминира и у свим млађим кошаркашким селекцијама

Tako su muška i ženska selekcija do 16 godina na evropskim šampionatima osvojile srebrne medalje.

U konkurencoiji do 17 godina ostvaren je identičan učinak na svetskim prvenstvima - dva srebra.

Muška selekcija Španije do 18 godina osvojila je zlato na Evropskom prvenstvu, a ženska u istoj starosnoj kategoriji srebro na kontinentalnom šampionatu.

Kada je reč o selekcijama do 20 godina, Španci su šampioni Evrope i u muškoj i u ženskoj konkurenciji.

Seniorska selekcija Španije od 1999. godine na ovamo samo jednom nije osvojila medalju na Evropskom prvenstvu.

Bilo je to 2005. godine kada je domaćin bila Srbija i Crna Gora, a "crvena furija" poražena je ubedljivo u meču za treće mesto od Francuske sa 98:68.

U pomenutom periodu od 23 godine Španija je osvojila tri zlatne, tri srebrne i tri bronzane medalje na šampionatima Starog kontinenta.