STOP ZA VAR U SRPSKOM FUDBALU: Još uvek ništa od video-tehnologije na domaćim terenima
Interesantno je i to da je nova Sudijska komisija u međuvremenu dovela nove sudije koji nisu prošli ni osnovnu obuku i oni neće moći da sude utakmice Superlige.
FOTO: N. Iljukić
Nova sezona Superlige Srbije zvanično počinje sledećeg petka (16. jul), kada će Crvena zvezda dočekati Vojvodinu na Marakani, a poznato je da će biti i istorijska s obzirom na to da će po prvi put da se koristi VAR tehnologija!
Međutim, VAR skoro sigurno nećemo gledati od samog početka s obzirom na to da nisu ispunjene određene odredbe Pravilnika o licenciranju UEFA i FIFA - saznaje Telegraf, uz napomenu da će pomenuta tehnologija najverovatnije biti u opticaju negde od 5. do 10. kola.
Ono što je potrebno kako bi bi se dobilo "zeleno svetlo" od strane UEFA i FIFA jeste to da svi stadioni budu licencirani za VAR. Odnosno na svakom stadionu u SL mora da se odigra barem po jedna utakmica sa VAR sistemom. Na Marakani su nedavno prijateljski meč igrali Grafičar i Zadrugar, čime je ispunjen uslov za najveći srpski stadion, ali je problem što su utakmice do sada odigrane samo na četiri stadiona.
Takođe, potrebno je i da sve sudije budu licencirane za rad pod VAR tehnologijom, odnosno da završe kompletnu obuku. Sudije koje su na terenu, ali i oni u VAR sobi, moraju uz sve prethodne obuke da sude i po dve utakmice sa VAR sistemom. Za sada su samo petorica sudija ispunili taj kriterijum, uključujući i njihove pomoćnike. Uz prethodno licencirane Srđana Jovanovića i jedina dva FIFA VAR sudija - Dalibora Đurđevića i Milovana Ristića.
Veoma je bitno i to da svi tehnički uslovi budu besprekorni (za njih je zadužena Arena Sport), jer ukoliko dođe i do najmanjeg problema sa vezama, VAR sistem sa centralnim sobama u Staroj Pazovi neće biti od koristi.
Interesantno je i to da je nova Sudijska komisija u međuvremenu dovela nove sudije koji nisu prošli ni osnovnu obuku i oni neće moći da sude utakmice Superlige. Mogu da budu na terenu u svojstvu četvrtog sudije, ali ukoliko se glavni povredi i oni uđu na teren VAR sistem na toj utakmici će morati da se ugasi.
Ono što je svakako zanimljivo jeste i to da je VAR projekt menadžer Milan Karadžić koji je nedavno skinut sa mesta prvog čoveka Sudijske komisije, te kašnjenje VAR na srpskim terenima donekle ide i na "dušu" čoveka koji je zadužen da sistem dobije odobrenje od UEFA i FIFA.
(Telegraf.rs)
Preporučujemo
SADA I ZVANIČNO: Serhio Ramos stigao u PSŽ - otkrivena visina ugovora
08. 07. 2021. u 12:57
MURINjO: "Englezi, ono nikad neće biti penal!" KEJN: "To j fudbal..."
08. 07. 2021. u 12:04
SEĆATE SE UGA VIJEIRE? Evo šta mu se desilo u karijeri - prešao u novi klub
08. 07. 2021. u 11:48
INTER ČUVA PRVO MESTO: "Neroazuri" ne bi smeli imati problema protiv rivala sa dna tabele
ZANIMLjIVA trka za Skudeto mogla bi da dobije novu dimenziju već na otvaranju 22. kola Serije A, kada vodeći Inter u petak uveče na "San Siru" (20.45) dočekuje Pizu, ekipu koja se nalazi na pretposlednjem mestu tabele.
23. 01. 2026. u 09:40
"GROBARI" U ŠOKU, "DELIJE" U EUFORIJI! Zvezda prodaje fudbalera za toliko novca da može odmah da kupi CEO PRVI TIM PARTIZANA!
Malme i Crvena zvezda igraju utakmicu Lige Evrope, uz prenos uživo na portalu "Novosti", a neposredno pred taj megdan - pojavile su se spektakularne vesti vezane za fudbalske transfere. I to u vidu potencijalnog rekorda, koji je takav da Zvezdine "delije" već mogu da počnu da slave, a Partizanovi "grobari" da se hvataju za glavu.
22. 01. 2026. u 19:38
NAJSTARIJI JUGOSLOVEN: Doživeo 132, izrasli mu treći zubi
U AKCIJI nekdašnje revije Yugo papir “Tražimo najstarijeg Jugoslovena“ 1978. godine novinari su se zaputili u selo Oraš Planje udaljeno od Tešnja desetak kilometara, gde je živeo Meho Hadžić.
23. 01. 2026. u 16:47
Komentari (0)