JOŠ RADI KAO PRVOG DANA: Hidroelektrana "Sićevo" struju neprekidno proizvodi od 1931. godine (FOTO)

J. ĆOSIN

25. 11. 2023. u 15:39

HIDROELEKTRANI "Sićevo" u istoimenom selu kod Niša, nedavnom odlukom Vlade Srbije dodeljen je status spomenika kulture. U Sićevačkoj klisuri, na reci Nišavi, jedna je od najstarijih HE u Srbiji. Odoleva vremenu i predano radi gotovo čitav vek.

ЈОШ РАДИ КАО ПРВОГ ДАНА: Хидроелектрана Сићево струју непрекидно производи од 1931. године (ФОТО)

Sićevačka klisura, Foto Privatna arhiva

Izgrađena na račun koncesije koja je stigla u Niš za ratnu odštetu posle Prvog svetskog rata, značajno je pridonosila industrijskom razvoju grada. I danas su u funkciji sve prvobitne mašine, koje su stale samo kada su rađeni remonti.

Foto: J. Ćosin

Brana HE "Sićevo"

Radovi su započeli maja 1921. po projektu austrijskog "Simens Šukerta" koji je iz Beča u Niš poslao inženjera Deklera da snimi teren. Potom je preduzimač Milan Miljković iz Zaječara bio zadužen za izgradnju. Oprema je stigla kroz ratne reparacije, a HE "Sićevo" je 1931. puštena u rad.

Foto: J. Ćosin

Sve mašine su originalne, rade gotovo vek, osim za vreme remonta

- Eletrana "Sićevo" se ubraja u tzv. mini hidroelektrane, zbog svog malog kapaciteta instalisane snage, manje od 10 megavata. Brana, dovodni kanal i mašinska hala čine celinu koja je sada zaštićena odlukom Vlade. U podnožju sela Sićevo, nalazi se brana HE duga oko 50 metara. Čine je tri betonska stuba i dva zatvarača, koji se nalaze između tih stubova dužine po 19 metara. Ona usmerava vodu koja kanalom dugim oko 2.000 metara dolazi do same HE - objašnjava građevinski inženjer Nebojša Bosanac, iz Zavoda za zaštitu spomenika kulture u Nišu.

Foto: J. Ćosin

Mašinska hala građena u stilu neoklasicizma

Impozantni objekat mašinske hale zidan je u stilu neoklasicizma i odlikuju ga interesantan završetak atike, u obliku zubaca, jedinstven na ovim prostorima. Zato danas ima veliki istorijski značaj. Osim arhitektonske i istorijske vrednosti, karakterišu ga i jedinstvena tehnička rešenja.

- U ovakvim objektima mašinski pogon je možda najreprezentativniji jer su mašine u njemu, originalne i još su u funkciji. U samoj mini elektrani, dimenzije 30 sa 15 metara, nalaze se tri agregata od kojih su dva sa horizontalnom, a jedan sa vertikalnom osovinom kretanja - kaže Bosanac.

Foto: J. Ćosin

Nebojša Bosanac

Elektrana "Sićevo" sada godišnje proizvodi oko 4.000.000 kilovat-časova što je dovoljno za snabdevanje manjeg naselja u Nišu. Nekada je, međutim, bila od izuzetne važnosti za razvoj grada i osvetljenje naselja.

- U tom trenutku "Sićevo" je bilo druga elektrana u Nišu, posle "Svete Petke" iz 1908, ali je doprinosila industrijskom razvoju Niša i osvetljavanju domaćinstava, ali je važna i danas - naglašava naš sagovornik.

Foto: J. Ćosin

Detalj iz Mašinske hale HE "Sićevo"

Inače, prva hidroelektrana u Nišu poznata kao "Vila sa Nišave", puštena je u rad septembra 1908. ili 13 godina posle one na Nijagari, prve na planeti. Sagrađena dvadesetak kilometara istočno od Niša bila je četvrta u tadašnjoj Srbiji. Pre nje puštene su u rad hidroelektrične centrale na reci Gradac kod Valjeva 9. maja 1900. i hidroelektrana sa Teslinim sistemom trofaznih struja pod gradom na Đetinji u Užicu, koja je počela da radi 2. avgusta iste godine, dok je centrala "Vučje", puštena u rad s proleća 1903.

NAJPRE ZASIJALO KOD POPOVIĆA

U NIŠU, prvi porodični objekat koji je priključen na struju bila je kuća modnog krojača Mihajla Popovića, kod koga su česti gosti bili predsednik tadašnje srpske vlade Ljuba Davidović i ugledni niški učitelj Todor Milovanović, predsednik niške opštine, narodni poslanik i učesnik ratova za oslobođenje od Turaka, kao i mnogi drugi uspešni i ugledni žitelji Niša. 

Niš je električno osvetljenje prvi put dobio pre 115 godina. U centru grada i na glavnom gradskom trgu Kralja Milana, prva sijalica zasvetlela je u istom trenutku kada je princ Đorđe Karađorđević, sin kralja Petra Prvog, svečano pustio u rad prvi transformator HE "Sveta Petka". Prve sijalice u centru Niša, gde je bilo poznatih kafana, zanatskih radnji i dućana, zamenile su ulične fenjere na petrolej. Događaju je prisustvovalo više hiljada Nišlija koji su došli da vide do tada čudo neviđeno: "kako svetli lampa na struju". 

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
STEPA KOD JEDRENA OSVETIO UGLJEŠU I VUKAŠINA: Pre 85 godina u Čačku preminuo vojvoda Stepa Stepanović, veliki srpski vojskovođa

STEPA KOD JEDRENA OSVETIO UGLjEŠU I VUKAŠINA: Pre 85 godina u Čačku preminuo vojvoda Stepa Stepanović, veliki srpski vojskovođa

BRIŽLjIVO upakovane dve nagorele voštanice i jedna raskošna osmanska sablja pronađene u skromnoj sobi Stepe Stepanovića posle njegove smrti 27. aprila 1929. otkrile su da veliki vojskovođa nije smatrao pobede na Ceru i Solunskom frontu najvažnijim bitkama koje je vodio, već osveta srednjovekovnih srpskih vitezova izginulih u Maričkoj bici.

28. 04. 2024. u 06:30

REZOLUCIJOM O SREBRENICI PRIKRIVAJU SVOJE ZLOČINE: Nemačka istorijski falsifikat potura na godišnjicu oslobođenja Dahaua, fabrike smrti

REZOLUCIJOM O SREBRENICI PRIKRIVAJU SVOJE ZLOČINE: Nemačka istorijski falsifikat potura na godišnjicu oslobođenja Dahaua, fabrike smrti

NEMAČKA koja je glavni sponzor sarajevske „Rezolucije o Srebrenici“ pokušava da progura taj cinični istorijski falsifikat kroz Generalnu skupštinu UN u vreme jedne tragične godišnjice, oslobođenja koncentracionog logora Dahau, nespornog svedočanstva o najvećem genocidnom programu u istoriji čovečanstva čiji je autor – Nemačka.

28. 04. 2024. u 07:00

Komentari (0)

ČUDO U BEOGRADU: Ruska himna prestala da se intonira tokom dodele zlata, a onda se desilo - ovo (VIDEO)