NOVO GEOGRAFSKI OTKRIĆE: Ruski đaci pronašli ostrvo na Arktiku
RUSKI školarci otkrili su novo ostrvo na Arktiku, saopštilo je Rusko geografsko društvo na svom sajtu.
Foto: EPA
Osam učesnika projektne grupe „RiskSat“ iz Troicka, Tule, Venjeva, Dedovska, Gatčine, Sankt Peterburga i Jakutska došlo je do ovog geografskog otkrića obradom satelitskih snimaka.
Ostrvo se formiralo 9. jula nakon rušenja ledenog prelaza koji je povezivao Severno ostrvo arhipelaga Nova Zemlja sa glečerom Viljkicki Južni koji se povlačio.
- Poznato je da na Arktiku postaje sve toplije, glečeri se povlače i na njihovom se mestu se pojavljuje kopno. Učenici su otkrili malo, ali ipak pravo ostrvo, koje bi trebalo označiti na morskim mapama - izjavio je načelnik uprave štaba Severne flote Sergej Čurkin.
Površina novog ostrva je 5,6 hektara, visina zajedno sa preostalim ledenim pokrivačem – 27 metara.
Planira se da ostrvo na jesen istraži grupa Ruskog geografskog društva i Severne flote.
(Sputnjik)
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
DRAMA NA NEBU: Ruski avioni izbacili uređaje blizu britanskog nosača aviona, hitno dignuti F-35
VELIKA Britanija presrela je dva ruska aviona nakon što je premestila nosač aviona ka Arktičkom krugu radi podrške misijama NATO.
06. 07. 2026. u 09:38
NOVINARKA MARIJA NAĐENA MRTVA U AUTU: Kamere snimile poslednje trenutke
GRČKU je potresla vest o iznenadnoj smrti novinarke Marije Antonijanaki, koja je pronađena mrtva u svom automobilu u Iraklionu na Kritu.
06. 07. 2026. u 10:26
"SPAVAO BIH S NjOM I OŽENIO JE!" Skandal premijera Australije sa Kajli Minog - oženio se pre 6 meseci, a sad se izvinjava
AUSTRALIJSKI premijer Entoni Albaneze uputio je nedvosmisleno izvinjenje zbog komentara o pop zvezdi Kajli Minog koje je prošle nedelje izneo tokom gostovanja u jednom podkastu. Njegove izjave izazvale su talas osuda, a kritičari su ih nazvali „potpuno neprimerenim” i poručili da „omalovažavaju funkciju premijera”, piše Bi-Bi-Si.
06. 07. 2026. u 18:21 >> 18:21
Komentari (0)