ZELENSKI OTKRIO: Amerika je tražila od Ukrajine pomoć na Bliskom istoku
PREDSEDNIK Ukrajine Vladimir Zelenski izjavio je da su se Sjedinjene Američke Države obratile Ukrajini sa zahtevom za stručnu podršku njihovoj vojsci u dve oblasti na Bliskom istoku.
FOTO: AP Photo
Zelenski je naveo da je Rustem Umerov, sekretar Saveta za nacionalnu bezbednost i odbranu, podneo izveštaj o rezultatima sastanaka i pregovora na Bliskom istoku i u regionu Zaliva.
On je rekao da ukrajinski timovi već sarađuju sa pet zemalja na suzbijanju iranskih dronova "Šahed". Oni pružaju stručne procene i pomažu u izgradnji sistema odbrane. Dodao je da su stigli i dodatni zahtevi iz drugih država.
- Postoje i zahtevi sa američke strane za stručnu podršku njihovom vojnom osoblju u dve oblasti regiona. Takođe razmatramo zahteve evropskih partnera čije su snage raspoređene u tom regionu - rekao je Zelenski.
Predsednik je naglasio da je Ukrajini u interesu brzo stabilizovanje situacije oko Irana, jer to ima globalni značaj za tržišta nafte i gasa i utiče na cene, uključujući i u Evropi i Ukrajini.
On je takođe istakao da se Ukrajina protivi jačanju uticaja iranskog režima, jer je on saveznik Rusije, piše Ukrainska pravda.
Posebno je naveo da su razmatrane mogućnosti međunarodne saradnje u cilju obnove bezbednosti u Ormuskom moreuzu.
- Naložio sam Rustemu Umerovu da uključi Ministarstvo spoljnih poslova Ukrajine i našu vojsku kako bi procenili postojeće međunarodne inicijative u vezi sa Ormuskim moreuzom i stvarnu spremnost država da učestvuju u stabilizacionim misijama. Očekujem konkretne podatke iz ove procene u bliskoj budućnosti. Važno je da svi naši partneri priznaju globalnu ulogu Ukrajine u obezbeđivanju bezbednosti i visok kvalitet ukrajinske bezbednosne ekspertize u zaštiti života - dodao je.
(b92)
BONUS VIDEO: SNIMCI IZ DRONA: Izraelska vojska objavila video udara na iranske sisteme PVO
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOPreporučujemo
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"JESTE, ŠEST GODINA SMO GLUMILI PAR" Rada o vezi sa Milanom, stavila tačku na spekulaije: "Popović nas je naterao..."
"MENE je to tada smetalo, nisam se snalazila..."
07. 07. 2026. u 09:36
NOVINARKA MARIJA NAĐENA MRTVA U AUTU: Kamere snimile poslednje trenutke
GRČKU je potresla vest o iznenadnoj smrti novinarke Marije Antonijanaki, koja je pronađena mrtva u svom automobilu u Iraklionu na Kritu.
06. 07. 2026. u 10:26
"SPAVAO BIH S NjOM I OŽENIO JE!" Skandal premijera Australije sa Kajli Minog - oženio se pre 6 meseci, a sad se izvinjava
AUSTRALIJSKI premijer Entoni Albaneze uputio je nedvosmisleno izvinjenje zbog komentara o pop zvezdi Kajli Minog koje je prošle nedelje izneo tokom gostovanja u jednom podkastu. Njegove izjave izazvale su talas osuda, a kritičari su ih nazvali „potpuno neprimerenim” i poručili da „omalovažavaju funkciju premijera”, piše Bi-Bi-Si.
06. 07. 2026. u 18:21 >> 18:21
Komentari (0)