NEMAČKI AUTOMOBILSKI GIGANT: Trpi štetu od 1,3 milijarde evra zbog Trampovih carina
NEMAČKI proizvođač automobila „Folksvagen“ saopštio je da je imao štetu od 1,3 milijarde evra u prvoj polovini ove godine zbog američkih carina na uvoz koje je uveo američki predsednik Donald Tramp.
Posledice već oseća automobilska industrija, Foto AP
U saopštenju se navodi da je „Folksvagen“ smanjio profit zbog naglog pada izvoza nemačkih automobila u SAD, preneo je„Gardijan“.
Ističe se da je kompanija postigla i snažan napredak u svojoj reorganizaciji u okviru koje se razmatra smanjenje 35.000 radnih mesta do 2030. godine.
„Folksvagen“ grupa takođe proizvodi brendove „audi“, „seat“ i „škoda“, kao i luksuzne marke „lambordžini“ i „bentli“, ali i komercijalna vozila, uključujući kamione „skanija“.
Nemački kancelar Fridrih Merc uputio je apel Trampu da hitno potpiše sporazum o carinama sa koncesijama za automobilsku industriju zemalja EU.
Izvoz nemačkih automobila u SAD naglo je opao u aprilu i maju, jer su carine koje je uveo Tramp pogodile prodaju automobila na njihovom najvažnijem stranom tržištu, saopštilo je nemačko udruženje automobilske industrije VDA.
U saopštenju se navodi da je izvoz automobila u SAD opao za 13 odsto u aprilu i za 25 odsto u maju u odnosu na iste mesece prethodne godine.
Ističe se da je 64.300 vozila isporučeno u SAD tokom oba meseca.
Pre Trampovog povratka u Belu kuću, SAD su naplaćivale carinu od 2,5 odsto na uvoz automobila proizvedenih u Evropi, dok je EU imala carinu od 10 odsto na vozila uvezena iz SAD.
EU se sada približava sporazumu sa SAD o opštim carinama od 15 odsto na većinu robe, bez posebnog izuzeća za automobilsku industriju, ako se sporazum postigne pre Trampovog roka, 1. avgusta. EU je saopštila u četvrtak da smatra da je dogovor na dohvat ruke.
(sputnikportal.rs)
BONUS VIDEO - Potraga za delovima tela kod Lazarevca
VAŠINGTON POST TVRDI: Ruska služba spremala scenario sa atentatom na Orbana
RUSKA Spoljna obaveštajna služba (SVR) navodno je razmatrala planove za uticaj na izbore u Mađarskoj, uključujući i insceniranje atentata na premijera Viktora Orbana, u cilju jačanja podrške Orbanu, pokazuje interni dokument do kojeg su došle evropske službe bezbednosti, piše danas Vašington post (WP).
21. 03. 2026. u 13:35
KULT PREDAKA U PLAMENU MRŽNjE: 45 godina od paljenja konaka Pećke patrijaršije – Zločin koji je najavio Martovski pogrom
OVE sedmice pre tačno 45 godina, srpski narod i Srpska pravoslavna crkva zanemeli su pred prizorom koji je nagovestio decenije stradanja na Kosovu i Metohiji.
17. 03. 2026. u 19:10
MILEO AUTO-PUTEM: Policajci bili u čudu kad su videli KO je za volanom (VIDEO/FOTO)
KADA su zbog spore vožnje na auto-putu zaustavili automobil marke Dodž, policajci iz Ogdena u američkoj saveznoj državi Juta, pomislili su da je vozaču pozlilo.
22. 03. 2026. u 22:25
Komentari (0)