"MI PREUZIMAMO ODGOVORNOST" Pistorijus: Nemačkoj će biti potrebno 60.000 dodatnih vojnika
NEMAČKOJ će biti potrebno do 60.000 dodatnih vojnika u okviru novih ciljeva NATO-a u vezi sa jačanjem vojske i naoružanja, saopštio je danas ministar odbrane te zemlje Boris Pistorijus.
Foto: Profimedia
- Mi preuzimamo svoju odgovornost kao najjača evropska ekonomija - kazao je on novinarima uoči sastanka NATO ministara odbrane u Briselu, preneo je Rojters.
Prema rečima Pistorijusa, nemačkim oružanim snagama biće potrebno oko 50.000 do 60.000 dodatnih vojnika u svim rodovima vojske, tako da bi onda nemačka vojska sa tim brojem imala ukupno između 250.000 i 260.000 vojnika.
Pistorijus je ukazao na to da je pitanje da li će dobrovoljno prijavljivanje u vojsku, koje Berlin namerava da uvede, biti dovoljno da se popuni vojni sastav.
On je istovremeno kazao da vojska trenutno ne može da primi veći broj regruta zbog manjka kasarni i instruktora, kao i da će dok ne budu stvoreni potrebni kapaciteti, uvesti dobrovoljno prijavljivanje u vojsku.
Nemačka vojska još nije postigla cilj postavljen 2018. da ima 203.000 vojnika, a nedostaje im oko 20.000.
Prema ranijim informacijama, NATO će od Nemačke tražiti da obezbedi još sedam brigada, ili oko 40.000 vojnika.
Najnoviji zahtevi koje postavlja NATO u skladu su sa planovima o odbrani iznetim na hiljadama stranica tajnih dokumenata, koji su sačinjeni prvi put od završetka Hladnog rata i detaljno navode kako će savezničke snage da odgovore u slučaju ruskog napada na Alijansu.
NATO je zaključio da postoje ozbiljni nedostaci u nekim oblastima, počev od velikih formacija kopnenih trupa spremnih za borbu pa do oružja dugog dometa, dovoljnih zaliha municije i bezbednih komunikacija.
(Tanjug)
BONUS VIDEO: RUSI POKAZALI SNIMAK: Dron kamikaza uništio haubicu francuske proizvodnje
Preporučujemo
PUTIN ULAZI U IGRU: Moskva nudi pomoć Teheranu u pregovorima sa Amerikom
05. 06. 2025. u 15:26
ŽESTOKA PORUKA ORBANA EVROPSKIM LIDERIMA: Spomenuo napad Rusije na NATO i EU
05. 06. 2025. u 14:36
PORUKA IZ KREMLjA: Vojska će doneti odluku i odgovoriće na terorističke napade Ukrajine
05. 06. 2025. u 14:07
PESKOV: Putin bi mogao da se pridruži rešavanju iranskog nuklearnog problema
05. 06. 2025. u 13:58
AMERIKANCI PIŠU: Srbija prva nabavila hipersonične balističke rakete u Evropi, revolucija u povećanju vatrene moći (FOTO)
FOTOGRAFIJE koje prikazuju lovački avion MiG-29 Ratnog vazduhoplovstva Srbije sa dve balističke rakete CM-400AKG kineske proizvodnje ukazuju na to da je Srbija postala drugi strani korisnik ovog tipa raketa, što značajno menja ranije veoma ograničene udarne mogućnosti ovih aviona, piše američki specijalizovani magazin "Militari voč" u tekstu pod nazivom "Prve hipersonične balističke rakete u Evropi: Srpski lovci MiG-29 integrisali kinesko naoružanje za revolucionarno povećanje vatrene moći".
11. 03. 2026. u 16:26
HAOS U CRNOGORSKOM PARLAMENTU: Prekinuta sednica, poslanici DPS-a opkolili sto predsedavajućeg
SEDNICA Skupštine Crne Gore prekinuta je danas nakon što je predsedavajući u tom momentu potpredsednik parlamneta Boris Pejović (PES) oduzeo reč poslanici opozicione Demokratske partije socijalista Aleksandri Vuković Kuč.
11. 03. 2026. u 17:06
"U HRVATSKOJ IRANSKA TERORISTIČKA JAZBINA" Milanović ljut na Izraelca: "Braco, ovo je Zagreb - ne Tel Aviv!"
PREDSEDNIK Hrvatske Zoran Milanović komentarisao je navode izraelskog ambasadora Gerija Korena da se usred Zagreba nalazi teroristička jazbina u iranskoj ambasadi.
11. 03. 2026. u 13:59
Komentari (0)