ĐORĐESKU IMA OTVOREN PUT KA PREDSEDNIČKIM IZBORIMA: Ustavni sud Rumunije odbacio žalbe
USTAVNI sud Rumunije odbacio je žalbe protiv registracije Kalina Đorđeskua kao kandidata za predsednika Rumunije.
Foto: Jutjub printskrin/Ștefan Mandachi, Profimedia, Shutterstock
Đorđesku je u petak rekao da je predao podneo Centralnoj izbornoj komisiji kandidaturu za predstojeće predsedničke izbore zakazane za 4. maj.
Istovremeno, podnete su dve žalbe Ustavnom sudu protiv njegove kandidature.
Prema rumunskom zakonodavstvu, CIK može da prihvati nečiju kandidaturu tek posle odluke Ustavnog suda.
Sud je jednoglasno odbacio žalbe kao neprihvatljive.
Odluka je konačna i biće dostavljena CIK Rumunije.
Podsetimo, u Rumuniji su 24. novembra održani predsednički izbori, na kojima je Đorđesku pobedio u prvom krugu, osvojivši 22,94 odsto glasova. Drugo mesto pripalo je Eleni Laskoni sa 19,18 odsto koja se zalaže za jačanje partnerstva sa NATO-om i SAD.
Međutim, 6. decembra Ustavni sud je poništio izborne rezultate, ukazujući na ozbiljne povrede potvrđene dokumentima Vrhovnog saveta narodne odbrane sa kojih je skinuta oznaka poverljivosti. Odluka je doneta nakon razmatranja žalbi javnih organizacija, kandidata i državnih organa. Ponovljeni izbori su zakazani za 4. maj.
sputnikportal.rs
BONUS VIDEO - RUSIJA LANSIRALA RAKETU: Pogledajte trenutak lansiranja
Preporučujemo
ĐEORĐESKU PODNEO DOKUMENTE: "Danas, 7. marta, rumunski narod je ponovo ustao..."
07. 03. 2025. u 15:55
UKRAJINCI OBORILI NOVI RUSKI DRON: Zaprepastili se šta se nalazi u njemu
JEDNOG od prvih dana 2026. godine ukrajinska vojska oborila je ruski dron novog tipa. Identifikovan je kao „Geran-5“, brz i dalekometni dron.
23. 01. 2026. u 12:25
U FEBRUARU POTPUNI KOLAPS POLARNOG VRTLOGA? Hladna masa zalediće Evropu, evo šta nas očekuje
NAKON stratosferskog zagrevanja početkom februara, najnovije prognoze pokazuju potencijalni potpuni kolaps polarnog vrtloga, što će na kraju dovesti hladan vazduh i u Evropu, piše Severe Weather Europe.
23. 01. 2026. u 14:21
NAJSTARIJI JUGOSLOVEN: Doživeo 132, izrasli mu treći zubi
U AKCIJI nekdašnje revije Yugo papir “Tražimo najstarijeg Jugoslovena“ 1978. godine novinari su se zaputili u selo Oraš Planje udaljeno od Tešnja desetak kilometara, gde je živeo Meho Hadžić.
23. 01. 2026. u 16:47
Komentari (0)