FICO PORUČIO: Slovačka se nije obavezala na finansijsku ili vojnu pomoć Ukrajini
PREMIJER Slovačke Robert Fico izjavio je da se ta zemlja na samitu Evropskog saveta u Briselu nije obavezala po pitanju finansijske ili vojne pomoći Ukrajini.
Foto: Profimedia
Fico je na konferenciji za novinare rekao da smatra uspehom što je Savet prihvatio zabrinutost Slovačke u vezi sa obustavom prenosa gasa kroz Ukrajinu i da Evropska komisija, Slovačka i Ukrajina moraju da pronađu rešenje za to pitanje, preneo je TASR.
-Evropski savet je priznao legitimnost i validnost naših komentara i zabrinutosti, koje stalno iznosimo, jer razumemo posledice ako gas ne prolazi kroz Slovačku i ne dolazi do ostatka Evrope, rekao je Fico.
On je dodao da, uz izjavu Evropskog saveta o gasu, Slovačka sada ima politički mandat da vrši "značajan pritisak" na Ukrajinu.
Slovački premijer je takođe rekao da je ministarka ekonomije Slovačke Denisa Sakova danas u Briselu gde pregovara o opcijama za tranzit azerbejdžanskog gasa kroz Ukrajinu.
Fico je rekao da su tvrdnje o slovačkoj finansijskoj i vojnoj pomoći Ukrajini lažne.
Prema njegovim rečima, vlada je spremna da pomogne Ukrajini sa humanitarnom pomoći i da traži dalje zajedničke razgovore sa ukrajinskom vladom.
Lideri svih 27 zemalja EU na vanrednom samitu u Briselu usaglasili su se oko tačke koja se tiče jačanja odbrane bloka.
Mađarski premijer Viktor Orban stavio je veto na zaključke koji su se odnosili na pružanje vojne pomoći Ukrajini.
Nacrt deklaracije, koji su podržale preostale 26 zemlje članice EU, uključujući Slovačku, potvrđuje dosadašnji stav EU o ratu u Ukrajini, naglašavajući potrebu za pravednim i trajnim mirom i posvećenost bloka da nastavi da pomaže Kijevu u svim oblicima, uključujući vojnu podršku.
(Tanjug)
BONUS VIDEO - PIJAN VOZIO 200 NA SAT PO SURČINU: Presretači zaustavili džip kanadskih tablica
Preporučujemo
DONALDE, KOMUNISTO Pismo Leha Valense: Uznemirila me je atmosfera u Ovalnom kabinetu
04. 03. 2025. u 23:30
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
RAMPA OD TRAMPA ZA MAKRONA: Diplomatski skandal na pomolu, Vašington sprema neviđeni udarac Parizu
SJEDINjENE Američke Države razmatraju odlaganje, ili čak blokiranje, imenovanja sledećeg francuskog ambasadora u Vašingtonu, što je potez bez presedana koji preti da produbi jaz između dva dugogodišnja saveznika, navode četiri izvora upoznata sa situacijom.
29. 07. 2026. u 19:12
HITNO UPOZORENjE ZA VOZAČE U SRBIJI: Opozvana dva popularna Nissan modela zbog rizika od požara i povreda
NA sajtu sistema NEPRO objavljen je opoziv dva modela putničkih vozila marke Nissan zbog bezbednosnih rizika koji mogu dovesti do povreda korisnika, odnosno povećanog rizika od požara.
24. 07. 2026. u 16:00
MASOVNO ZATVARANjE PLAŽA U CG: Voda opasna za kupanje, ambulante pune bolesne dece - i na Slovenskoj plaži zabranjeno kupanje
NA NEKOLIKO popularnih plaža u Crnoj Gori uvedena je zabrana kupanja nakon što su analize pokazale da morska voda nije bezbedna.
30. 07. 2026. u 16:55 >> 18:54
Komentari (0)