"POLOŽIMO ORUŽJE U UKRAJINI!" Papa Franja pozvao da se „otvore vrata“ miru
PAPA Franja obratio se vernicima na katolički Božić i tom prilikom je pozvao da se „otvore vrata“ miru i položi oružje u Ukrajini i na Bliskom istoku.
Foto (AP Photo/Andrew Medichini)
- Položimo oružje u Ukrajini! Neka bude volje da se otvore vrata pregovorima, dijalogu, sastancima u cilju postizanja pravednog mira. Položimo oružje na Bliskom istoku. Svoje misli usmeravam na hrišćanske zajednice u Izraelu i Palestini, posebno u Gazi, gde je zavladala teška humanitarna situacija. Obustavite vatru, oslobodite taoce, pomozite stanovništvu koje pati od gladi i rata - rekao je papa u božićnom obraćanju. Pomenuo je i Siriju, Liban i Libiju.
Dan ranije papa Franja je otvorio Sveta vrata na bazilici Svetog Petra uoči jubilarne godine hrišćanstva koja će se obeležavati cele 2025. godine.
- Vrata su otvorena. Ujedinimo se sa Gospodom! Porušimo sve zidove koji nas dele, pobedimo mržnju i duh osvete. Hristos je vrata mira - rekao je papa.
On je podsetio i na stradanja u drugim delovima sveta, pogotovo u Africi.
- Jubilarna godina je prilika da se poruše zidovi: i ideološki, koji često određuju politiku, i fizički koji dele, kao na ostrvu Kipar. Proći vrata znači napraviti korak napred, odustati od sporova i svađa. U narednoj godini pozivam svakog čoveka, svaki narod i svaku zemlju da se ohrabre i prođu kroz ta vrata koja daruju nadu - rekao je papa.
(Sputnjik)
Preporučujemo
"NEĆE TO IĆI TAKO LAKO" Lavrov: Rusija ne gaji iluziju o završetku ukrajinskog sukoba
25. 12. 2024. u 11:43
"KIJEV PRETI ZAPADU" Zaharova: Ukrajina je mogla biti lider da je Zapad to hteo
25. 12. 2024. u 11:39
FICO ŠOKIRAN PONAŠANjEM TRAMPA: Vidno uznemiren susretom alarmirao Evropu
SLOVAČKI premijer Robert Fico rekao je liderima Evropske unije na samitu prošle nedelje da ga je "šokiralo" raspoloženje predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa tokom njihovog sastanka u Mar-a-Lagu, izjavilo je više evropskih diplomata, objavio je danas briselski Politiko.
28. 01. 2026. u 07:48
VOJSKA NA ULICAMA PEKINGA Kina u fazi unutrašnjeg obračuna: Hapšenja u vrhu armije za izdaju u korist SAD (VIDEO)
KINA se suočava sa jednim od najtežih trenutaka unutrašnje političko-bezbednosne nestabilnosti u poslednjoj deceniji.
28. 01. 2026. u 07:00
SPAS U 10 SEKUNDI: Kako sami sebi možete da pomognete u slučaju srčanog udara
INFARKT je jedan od najčešćih uzroka iznenadne smrti, i to sve češće kod mladih osoba.
29. 01. 2026. u 07:41
Komentari (0)