BLINKEN I ERDOGAN: Razgovor o najnovijem razvoju događaja u Siriji

Предраг Стојковић
Predrag Stojković

13. 12. 2024. u 00:45

AMERIČKI državni sekretar Entoni Blinken danas je u Ankari razgovarao sa turskim predsednikom Redžepom Tajipom Erdoganom o najnovijem razvoju događaja u Siriji i podršci procesu političke tranzicije u toj zemlji radi stvaranja odgovorne i inkluzivne vlade.

БЛИНКЕН И ЕРДОГАН: Разговор о најновијем развоју догађаја у Сирији

Foto Tanjug/AP/Andrew Caballero Reynolds

Blinken je ukazao da je važno da svi akteri u Siriji poštuju ljudska prava i međunarodno humanitarno pravo, kao i da preduzmu sve korake radi zaštite civila, uključujući manjinske grupe, saopšteno je iz Stejt departmenta.

On je naglasio i potrebu da se obezbedi da koalicija protiv Islamske države može da nastavi da ispunjava svoju misiju, kao i neophodnost da se olakša isporuka humanitarne pomoći svima kojima je potrebna.

Foto Tanjug/AP/Andrew Caballero Reynolds

Blinken je takođe naglasio hitnu potrebu da se sklopi sporazum o primirju u Gazi koji bi obezbedio oslobađanje talaca i pojačanje humanitarne isporuke palestinskim civilima.

Tursko predsedništvo objavilo je fotografiju sastanka američkog zvaničnika i turskog predsednika, ali nije objavilo detalje razgovora, javio je Rojters.

Blinken je doputovao u Tursku posle Jordana, u okviru prve posete regionu nakon pada vlade sirijskog predsednika Bašara el Asada.

NATO saveznici Vašington i Ankara podržavali su sirijske pobunjenike tokom 13-godišnjeg građanskog rata.

Foto Tanjug/AP/Andrew Caballero Reynolds

Blinken bi sutra trebalo da se sastane sa šefom turske diplomatije Hakanom Fidanom.

(Tanjug)

BONUS VIDEO - RUSI POKAZALI SNIMAK: Dron kamikaza uništio haubicu francuske proizvodnje

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
IRANCI TVRDE - NETANJAHU JE UBIJEN: Šta se desilo Bibiju? Prvi put od početka rata i Iranci izađite na ulice

IRANCI TVRDE - NETANJAHU JE UBIJEN: Šta se desilo Bibiju? Prvi put od početka rata i "Iranci izađite na ulice"

SPEKULACIJE o navodnoj smrti izraelskog premijera Benjamina Netanijahua pojavile su se juče na društvenim mrežama, a preneo ih je hebrejski veb-sajt iranske novinske agencije Tasnim. Šta se s njim dogodilo - odgovor je stigao dan kasnije. Živ je i zdrav i kako poručuje na prvoj konferenciji od početka rata - spreman je da borbe privede kraju.

12. 03. 2026. u 22:29 >> 22:37

Komentari (0)

Ciklus i gubitak gvožđa: Skriveni razlog za umor kod mnogih žena