MOŽE LI TRAMP DA BUDE NOVI REGAN? Tramp će sada imati mogućnost da oblikuje svet što nije imao ranije
NAČIN na koji je Donald Tramp pobedio na izborima - jasnom i velikom većinom, osvajanjem svih kolebljivih država i "glasovima naroda", uz vrlo verovatnu većinu u oba doma Kongresa, ne ide u prilog onima koji se žale da je američka politika "polarizovana" i "disfunkcionalna".
Tanjug
Tramp 2.0 je mnogo snažnija figura od Trampa iz 2016. kada su ga optuživali da je pobedio zahvaljujući Rusiji i kada su ga demokrate prezirale zbog toga što je u Belu kuću ušao uz pomoć razlike od tri miliona glasova. Ovaj politički povratak daje Trampu kredibilitet i slobodu na svetskoj sceni nije imao 2017. godine, piše "Politiko".
Tramp će sada imati sposobnost da oblikuje svet što nije imao ranije. Ovo je zastrašujuće ili uzbudljivo, u zavisnosti od toga da li će Tramp odlučiti da se bavi svetom ili da se skloni.
Dok veći deo Evrope očekuje "čemer i očaj", kako je rekao bivši švedski premijer i lice evropskog establišmenta Karl Bilt, britanski istoričar i kolumnista Najl Ferguson ukazao je na potencijal da Tramp bude moćno prisustvo na globalnoj sceni.
Ferguson, u tekstu za "Fri pres" vidi "liniju kontinuiteta" od Regana do Trampa koji može da odvede "slobodan svet" do pobede u "drugom hladnom ratu" protiv Rusije, Kine, Irana i Severne Koreje.
Američki saveznici u Aziji i Evropi i dalje očekuju vođstvo od Vašingtona. Da li će ih "novi" Tramp iznenaditi? To zavisi od toga da li je slogan "Učinimo Ameriku ponovo velikom" na liniji slogana "Amerika na prvom mestu" ili "Mir kroz snagu".
Tri rana testa će nam reći, navodi "Politiko". Koga Tramp postavlja na koja mesta. Šta radi na Ukrajini. I dokle će ograničiti svetsku trgovinu.
Ukrajina će biti lakmus test američke vojne i diplomatske moći. Svakako za Evropu, ocenjuje "Politiko" uz upozorenje da svako rešenje koje donese Rusiji pobedu, donosi pobedu i Kini i slavi Evropu i SAD.
Trgovina će biti test američkog globalnog ekonomskog vođstva. Da li će rizikovati da baci globalnu ekonomiju u recesiju i podstakne inflaciju primenom taksi? Ostaje da se vidi.
U narednim mesecima, Tramp će moći da se nosi sa svetom sa pozicije snage. Scenario koji je najteže zamisliti je da se Tramp i Amerika povuku iz sveta. Ako nešto znamo o njemu, to je da želi da bude u centru pažnje, zaključuje "Politiko".
(rt.rs)
BONUS VIDEO - RUSIJA LANSIRALA RAKETU: Pogledajte trenutak lansiranja
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
RAMPA OD TRAMPA ZA MAKRONA: Diplomatski skandal na pomolu, Vašington sprema neviđeni udarac Parizu
SJEDINjENE Američke Države razmatraju odlaganje, ili čak blokiranje, imenovanja sledećeg francuskog ambasadora u Vašingtonu, što je potez bez presedana koji preti da produbi jaz između dva dugogodišnja saveznika, navode četiri izvora upoznata sa situacijom.
29. 07. 2026. u 19:12
HITNO UPOZORENjE ZA VOZAČE U SRBIJI: Opozvana dva popularna Nissan modela zbog rizika od požara i povreda
NA sajtu sistema NEPRO objavljen je opoziv dva modela putničkih vozila marke Nissan zbog bezbednosnih rizika koji mogu dovesti do povreda korisnika, odnosno povećanog rizika od požara.
24. 07. 2026. u 16:00
MASOVNO ZATVARANjE PLAŽA U CG: Voda opasna za kupanje, ambulante pune bolesne dece - i na Slovenskoj plaži zabranjeno kupanje
NA NEKOLIKO popularnih plaža u Crnoj Gori uvedena je zabrana kupanja nakon što su analize pokazale da morska voda nije bezbedna.
30. 07. 2026. u 16:55 >> 18:54
Komentari (0)