OBIČAJ KAKAV SE RETKO VIĐA: Crkve ispalile "rakete" jedna na drugu u čast najvećeg hrišćanskog praznika (VIDEO)
NEOBIČNA tradicija se nastavila i ove godine u grčkom gradu Vrontadosu, gde su dve crkve ispalile "rakete" jedna na drugu — kao deo pravoslavne uskršnje tradicije.
Foto: Printskrin/Jutjub//News Station
Naime, ovaj spektakl datira od 1800-ih godina kada je Grčkom vladalo Otomansko carstvo, ali se sada koriste rakete, obično domaće radinosti, umesto topova i cilj je da se pogodi zvono na drugoj crkvi, koja je udaljena 400 metara.
Direktni pogoci na svako zvono se navodno računaju sledećeg dana da bi se odredio pobednik, ali svaka crkva uvek tvrdi pobedu nad drugom. Rezultat ovog očiglednog neslaganja je da se obe parohije slažu da se poravnaju računi sledeće godine, a rivalstvo se na taj način nastavlja.
Tokom godišnjeg "raketnog rata", uskršnja misa se nastavlja u crkvama na ostrvu Hios, preneo je Bi-Bi-Si.
Delovi lokalnog područja ograđeni su metalnim barijerama, kako bi se zaštitili od požara. Ipak, i pored tradicije, pojedini građani su, kako kažu, "zgroženi" zbog eksplozivne prirode običaja, ali je ovo izvor značajnog turističkog prihoda za ovo područje.
BONUS VIDEO: TUCANIJADA U MOKRINU: Pobednik Dušan Radić
"TRAMP TAMO DA IZBACI 1000 VOJNIKA NA OSTRVO, NIKO MU SE NEĆE SUPROSTAVITI" Vučić o Grenlandu - Kada pitam a kako Kosovo, svi spuste glavu!
GOVOREĆI jutros u emisiji "Jutro" na Televiziji Prva, predsednik Srbije Aleksandar Vučić dotakao se i licemerja međunarodne zajednice kada je u pitanju odnos koji sada imaju po pitanju Grenlanda i onaj koji su nekada imali po pitanju Kosova i Metohije.
25. 01. 2026. u 13:20
U FEBRUARU POTPUNI KOLAPS POLARNOG VRTLOGA? Hladna masa zalediće Evropu, evo šta nas očekuje
NAKON stratosferskog zagrevanja početkom februara, najnovije prognoze pokazuju potencijalni potpuni kolaps polarnog vrtloga, što će na kraju dovesti hladan vazduh i u Evropu, piše Severe Weather Europe.
23. 01. 2026. u 14:21
DEVALVIRALA JE JUTARNjI Kolega oštro o Jovani: "Imam problem što radi na nacionalnoj televiziji"
VODITELj Ognjen Nestorović bez ulepšavanja i zadrške progovorio je o svom odnosu sa Jovanom Jeremić, koleginicom koja danas radi u medijskoj kući u kojoj je on nekada gradio svoju novinarsku i voditeljsku karijeru.
25. 01. 2026. u 20:42
Komentari (0)