PAPA FRANJA IDE U BUDIMPEŠTU: Prvo apostolsko putovanje posle izlaska iz bolnice

PAPIN napor predstavlja veliki znak njegove pastoralne pažnje prema mađarskom narodu i crkvi. Kada je 2021. boravio u Budimpešti da proslavi misu Međunarodnog euharističkog kongresa, gde su učestvovali hodočasnici iz 83 zemlje, već tada se uočavala velika naklonost Mađara prema papi Franji.

ПАПА ФРАЊА ИДЕ У БУДИМПЕШТУ: Прво апостолско путовање после изласка из болнице

Foto: AP

To je zaključak kardinala Petera Ardoa, nadbiskupa Estergoma-Budimpešte i jednog od najautoritativnijih crkvenih ličnosti, koji je već najavio kako izgledaju pripreme za papin dolazak i trodnevnu posetu, od 28. do 30. aprila, a objavio Vatikan.

Logotip odabran za ovo putovanje predstavlja krug koji simbolizuje sakrament pričešća. Logo predstavlja i simbol mosta jer je grad Budimpešta grad mostova. Cela Mađarska svojom istorijskom vokacijom smatra da treba da bude most između naroda i kultura, odnosno između Istoka i Zapada. Na logotipu će se videti i boje mađarske zastave (crvena, bela i zelena) i zastava Svete stolice (žuta i bela).

Papa će otići i u posetu slepoj deci iz instituta „Blaženi Laslo Batijani-Stratman“, a što se tumači i kao poruka za sve zdravstvene radnike.

Sveti otac je izabrao da se sa episkopima, sveštenstvom i veroučiteljima sastane u bazilici Svetog Stefana, katedrali grada Budimpešte. To je i svetilište gde se čuva desna ruka Svetog Stefana, prvog hrišćanskog kralja Ugarske. Ova relikvija je među Mađarima najviše poštovana.

Papa je već pohvalio doprinos Mađarske u zaštiti izbeglica od rata, a kardinal Ardo naglasio da je Mađarska koja ima manje od deset miliona stanovnika primila više od milion izbeglica iz Ukrajine.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
OSUĐENI ZA UBISTVO STARCA U ZATVORU PADINSKA SKELA: Zrna saosećanja nemaju, izrečene višegodišnje kazne

OSUĐENI ZA UBISTVO STARCA U ZATVORU PADINSKA SKELA: Zrna saosećanja nemaju, izrečene višegodišnje kazne

SREĆKO Stefanović (22), Saša Stanković (22) i Dalibor Petrović (24) oglašeni su danas krivim u Višem sudu u Beogradu za teško ubistvo Stanimira Brajkovića (74) na bezobziran i nasilnički način u zatvoru Padinska Skela početkom februara 2024. godine. Ovom prvostepenom presudom Stefanović je osuđen na 19 godina zatvora, a Stanković i Petrović na po 18 godina.

11. 12. 2025. u 16:22

Komentari (0)

ČITAV GRAD U AUSTRIJI OSTAO ZATEČEN ZBOG SRBA: Evo šta su uradile delije (VIDEO)