ŠTA BRINE ZAPAD? Rusija želi da demonstrira jednu stvar zajedničkim vežbama sa Kinom i Južnom Afrikom
ZAJEDNIČKE vojne vežbe na moru Rusije, Kine i Južne Afrike nisu neočekivane jer se radi o dugogodišnjim saveznicima, tri države su pokazale da se njihova saradnja nastavlja nezavisno od sukoba u Ukrajini, a za vojsku afričke države ovo je bila legitimna prilika da prođu deo mornaričke obuke, smatraju sagovornici u članku objavljenom na sajtu Atlantskog saveta.
Foto Tanjug/AP
U tekstu se analizira značaj zajedničke vojne vežbe koju su nedavno održale Rusija, Kina i Južna Afrika, govori se o odnosima tri zemlje, ali i održavanju vežbi na moru u svetlu konflikta u Ukrajini.
Južna Afrika ima dugogodišnje dobre odnose sa Rusijom i Kinom, članica je BRIKS-a, njenu vladajuću partiju Afrički nacionalni kongres u borbi protiv aparthejda pomogli su Sovjeti, dok s Kinom gaji jake ekonomske veze od početka dvehiljaditih godina.
- Vojna saradnja među ovim državama nije ni presedan, ni neočekivana - zaključuje Sara Deli, saradnik Afričkog centra.
Podsećajući da su zajedničke vežbe tri države održane i 2019. godine, stariji poručnik i saradnik za pitanja američke mornarice u Atlantskom savetu Marek Džestrab kaže da je vojni značaj poslednjih mornaričkih vežbi ograničen, ali je onaj diplomatski bio mnogo značajniji.
- Ove vežbe omogućile su Južnoj Africi da u mornaričkoj diplomatiji pokaže svoju nezavisnu spoljnu politiku, Rusiji da podvuče nastavak veza sa zemljama Globalnog juga, a Kini da prikaže rastući globalni uticaj i domet svoje mornarice - navodi sagovornik portala.
Južna Afrika je ekonomski, diplomatski i vojno među gigantima afričkog kontinenta i zbog toga je u centru pažnje, a ambivalentni odnosi sa Sjedinjenim Američkim Državama i bliske veze sa Kinom opredelili su je da sa Moskvom i Pekingom učestvuje na zajedničkim vojnim vežbama, konstatuje Majk Šurkin, takođe saradnik Afričkog centra.
Sagovornica iz ovog centra smatra da učešćem u zajedničkim vojnim vežbama, bilateralnim sastancima na najvišem nivou, "prijateljskim" odnosima s Moskvom, Južna Afrika dovodi u pitanje svoju neutralnu poziciju prema sukobu u Ukrajini, pa čak i da doprinosi tenzijama "ne svrstavanjem" ni na jednu stranu – priznavanjem nelegalnosti ruske "invazije" i odbijanjem da uvede sankcije Moskvi i prekine veze s njom.
Same vojne vežbe, prema njenom mišljenju, su sasvim legitimne, budući da u Indijskom okeanu postoji realna pretnja od pirata i nelegalnih aktivnosti, pa je ovo bila prilika da južnoafrička mornarica prođe kroz obuke zajedničkih taktičkih manevara i spasavanja.
Sagovornici Atlantskog saveta smatraju da je vojnim vežbama Rusija želela da pokaže da može da nastavi da ispunjava spoljne obaveze, poput ugovorenih vojnih vežbi, i nastavi sukob u Ukrajini, dok Kina, prema mišljenju sagovornika, želi da "poremeti svetski poredak i izazove SAD" jačanjem mornaričkih snaga. Peking planira da do 2025. godine ima 400 ratnih brodova, a do 2030. njih 440.
U tekstu se iznosi mišljenje da preklapanje vežbi sa godišnjicom početka ruske Specijalne vojne operacije u Ukrajini nije slučajno i da je Južna Afrika učešćem u vežbama želela da pokaže da "nije zabrinuta zbog Ukrajine i ne želi da se svrstava uz Zapad po ovom pitanju", dok Rusija želi da pokaže da nastavlja diplomatske odnose kao bilateralni bezbednosni partner uprkos krizi u Ukrajini.
BONUS VIDEO: VATRA SA "ADMIRALA GORŠKOVA" - Ruska fregata ispaljuje projektile tokom vežbi u Indijskom okeanu
(RT)
Preporučujemo
"TRAMP TAMO DA IZBACI 1000 VOJNIKA NA OSTRVO, NIKO MU SE NEĆE SUPROSTAVITI" Vučić o Grenlandu - Kada pitam a kako Kosovo, svi spuste glavu!
GOVOREĆI jutros u emisiji "Jutro" na Televiziji Prva, predsednik Srbije Aleksandar Vučić dotakao se i licemerja međunarodne zajednice kada je u pitanju odnos koji sada imaju po pitanju Grenlanda i onaj koji su nekada imali po pitanju Kosova i Metohije.
25. 01. 2026. u 13:20
U FEBRUARU POTPUNI KOLAPS POLARNOG VRTLOGA? Hladna masa zalediće Evropu, evo šta nas očekuje
NAKON stratosferskog zagrevanja početkom februara, najnovije prognoze pokazuju potencijalni potpuni kolaps polarnog vrtloga, što će na kraju dovesti hladan vazduh i u Evropu, piše Severe Weather Europe.
23. 01. 2026. u 14:21
NAJSTARIJI JUGOSLOVEN: Doživeo 132, izrasli mu treći zubi
U AKCIJI nekdašnje revije Yugo papir “Tražimo najstarijeg Jugoslovena“ 1978. godine novinari su se zaputili u selo Oraš Planje udaljeno od Tešnja desetak kilometara, gde je živeo Meho Hadžić.
23. 01. 2026. u 16:47
Komentari (0)