KO ĆE BITI NOVI ŠEF SVETSKE BANKE: Bela kuća predložila indijskog preduzetnika
BELA kuća danas je kandidovala indijsko-američkog preduzetnika Ajaja Bangu za predsednika Svetske banke, nedelju dana nakon informacije o odlasku sadašnjeg predsednika Dejvida Melpasa.
Foto EPA
Banga (63), visoki zvaničnik američkog fonda za kapitalna ulaganja Dženeral Atlantika i Holding Eksora iz Anjelijeve grupacije, bio je na čelu grupacije za finansijske usluge Masterkarda, prenose američki mediji.
-Ajaj poseduje sve kvalitete za upravljanje Svetskom bankom u ovom kritičnom razdoblju njene istorije, rekao je američki predsednik Džozef Bajden.
-Više od tri decenije gradio je i vodio svetske kompanije, dodao je Bajden i naglasio da Banga ima iskustva i znanja potrebna da se suoči s najvećim izazovima našeg doba, među kojima je globalno zagrevanje.
Iako još nisu poznati razlozi njegovog odlaska, Melpasa, inače bliskog bivšem američkom predsedniku Donaldu Trampu, kritikovali su zbog izostanka proaktivnog pristupa u vezi s klimatskim promenama.
Od osnivanja Svetske banke nakon Drugog svetskog rata njen predsednik je uvek bio Amerikanac, a po prećutnom dogovoru zapadnih sila, na čelu Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) uvek je bio neko iz Evrope.
Predloživši Bangu, Bela kuća odlučila se za osobu koja ne samo da je rođena nego je i školovana izvan SAD, u ovom slučaju u Indiji, što je prvi takav slučaj.
Postupak imenovanja novog predsednika Svetske banke počeo je u četvrtak, nedelju dana nakon što je sadašnji predsednik Melpas najavio da će otići 30. juna.
Izbor novog predsednika Svetske banke očekuje se početkom maja.
sputnikportal.rs
SUMNjA SE DA JE OVAJ ČOVEK SA ESTRADE NARUČIO NAPAD NA ČOLINU KUĆU: Bili prijatelji i saradnici (FOTO)
JEDAN pravac istrage upućuje na poznato ime sa estrade, čeka se prikupljanje svih dokaza.
03. 02. 2026. u 16:49
"PRIŠTINSKA ADMINISTRACIJA UBRZANO ČISTI POKRAJINU OD SRBA" Hitno se oglasilo rusko Ministarstvo spoljnih poslova - "To je licemerno!"
KORISTEĆI uspeh na nedavnim parlementarnim izborima, prištinska administracija forsira čišćenje pokrajine od srpskog stanovništva, saopšteno je iz Ministarstva spoljnih poslova Rusije.
04. 02. 2026. u 13:32
AMERIKANKA IZ "LEPIH SELA": "Srbi su bili svetski neprijatelji broj jedan, zlikovci - ali ne i za mene"
FILM "Lepa sela lepo gore" Srđana Dragojevića važi za jedno od najboljih i najvoljenijih ostvarenja naše kinematografije.
04. 02. 2026. u 10:52
Komentari (0)