AMERIČKI MEDIJI: Kijev u strahu od američkog napuštanja i pritisaka da sklopi mir
ZVANIČNICI u Kijevu strahuju da bi SAD mogle da vode politiku smirivanja sukoba u Ukrajini, izvestio je u utorak Politiko.
Foto Tanjug/AP
Američki predsednik Džo Bajden javno je obećao da će podržati zemlju „koliko god bude potrebno“ da pobedi Rusiju.
Sve veće oklevanje nekih republikanskih poslanika da finansiraju Ukrajinu moglo bi se iskoristiti kao izgovor za smanjenje vojne i finansijske pomoći i pritisak na Kijev da učini ustupke. Scenario je predložio savetnik ukrajinskog predsednika Zelenskog, koji je razgovarao za Politiko (Politico) pod uslovom da ostane anoniman.
-Mislim da i na Kapitol Hilu i u administraciji postoje ljudi koji žele da kalibrišu bezbednosnu pomoć kako bi podstakli Ukrajince da sklope neku vrstu dogovora, bojim se, rekao je zvaničnik.
Drugi izvori u ukrajinskoj vladi potvrdili su prethodne izveštaje o porukama koje je direktor CIA Vilijam Berns dostavljao Kijevu. Tokom posete prošlog meseca, rekao je Zelenskom da brzo napreduje na bojnom polju jer će američka pomoć uskoro presušiti, potvrdila su dva ukrajinska zvaničnika.
Bajden je u ponedeljak došao u iznenadnu posetu ukrajinskoj prestonici, gde je ponovio nepokolebljivu podršku vladi Zelenskog i najavio novi paket vojne pomoći. Ali iza zatvorenih vrata, Vašington je navodno dao Ukrajini rok do leta da ostvari teritorijalne prednosti protiv Rusije, pre nego što prestane priliv vojne pomoći.
Rusija doživljava sukob u Ukrajini kao posredni rat SAD i njihovih saveznika, čiji je cilj eliminisanje njene moći i uticaja u doglednoj budućnosti. Moskva kaže da neće popustiti, tvrdeći da je njena nacionalna bezbednost u pitanju. Kremlj je takođe optužio Vašington za izbacivanje iz koloseka provizornog mirovnog sporazuma za koji se kaže da su se Moskva i Kijev dogovorili u prvim mesecima borbi.
BONUS VIDEO - PODRŠKA OD TERMINATORA: Snimci ruskih oklopnih vozila tokom borbe u Ukrajini
Preporučujemo
AMERIČKI HELIKOPTERI NA NEBU UKRAJINE: Obaveštajci Kijeva koriste Crnog jastreba
21. 02. 2023. u 16:54
RAT U UKRAJINI: Kontraofanziva VSU kod Ugljedara, stiago i HIMARS; Vagnerovci stežu obruč oko Bahmuta (FOTO/VIDEO)
21. 02. 2023. u 07:18 >> 23:02
"NADAMO SE DA ĆE OSTATI U SKLADIŠTU" Hrvatski ministar u panici zbog najnovijih raketa: Vučićeva Srbija i snaga naše vojske jedina tema!
SRBIJA predsednika Aleksandra Vučića i snaga naše vojske, koja je Vučićevim zalaganjem podignuta iz pepela, jedina je tema u Hrvatskoj!
10. 03. 2026. u 18:10
ŠOK ISTRAGA AMERIKANACA: Evo ko je gađao iransku školu u kojoj su poginule devojčice
AMERIČKI vojni istražitelji veruju da je verovatno da su američke snage odgovorne za napad na iransku školu za devojčice u kojem je u subotu poginulo više desetina dece, ali još nisu doneli konačan zaključak niti su završili istragu, rekli su za Rojters dvojica američkih zvaničnika.
06. 03. 2026. u 08:23
NOVI EKSPLICITNI SNIMCI MIRJANE PAJKOVIĆ: Policija sumnja KO je na snimku, drugi muškarac - odmah saslušana
RANIJE je objavljen i video za koji je deo medija napisao da je snimljen u prostorijama Vlade. Tim povodom oglasili su se iz Vlade Crne Gore, i demantovali te navode.
07. 03. 2026. u 22:55 >> 23:05
Komentari (0)