NEMAČKI VOJNICI U LITVANIJI: Zajednički vojni manevri Berlina i Vilnjusa nadomak Kalinjingrada i Belorusije
NA POLIGONU, udaljenom oko 80 kilometara zapadno od litvanske prestonice Vilnjusa, održavaju se zajedničke nemačko-litvanske vojne vežbe.
Foto AP
Manevri su predviđeni bilateralnim sporazumom, u skladu sa odlukama koje je NATO doneo posle početka specijalne ruske operacije u Ukrajini. U nameri da ojača istočno krilo, Alijansa je usvojila strategiju, koja se, ovih dana, realizuje na terenu u Litvaniji, susedu Belorusije.
Slanje dodatnih trupa omogućiće komandi NATO da, iz prve ruke, kontroliše region.
Smešten između članica EU i NATO, Poljske i Litvanije, tu je i Kalinjingrad koji se snabdeva iz Rusije, železnicom i gasovodima preko Litvanije. U ovoj enklavi, koju je Crvena armija zauzela od nacističke Nemačke u aprilu 1945. godine, nalazi se štab ruske Baltičke flote.
U takozvanoj komandnoj jedinici koja je trajno stacionirana u Litvaniji, angažovano je 1.500 nemačkih vojnika, a borbene jedinice formirane poslednjih meseci, raspolažu sa još 4.000 ljudi. Te trupe dolaze, po potrebi, kad se, kao upravo sada, održavaju vojne vežbe.
- Naša poruka saveznicima ovde na istočnom krilu je da se obavezujemo da osiguramo bezbednost - poručio je komandant brigade Kristijan Navrat. Šef litvanskih kopnenih snaga Arturas Radvilas kaže da je angažovanje Nemačke veoma važno za njegovu zemlju.
U Litvaniji se nalazi i rotirajući američki bataljon, ojačan posle početka ruske invazije Ukrajine 24. februara, kao i mađarski i češki lovci u misiji vazdušne policije.
Vlada u Berlinu odlučila je takođe da već narednih dana isporuči prvi, od ukupno četiri, "IRIS-T SLM" sistema Ukrajini, a ostale do kraja godine.
Preporučujemo
LUKAŠENKO OCENIO: Svetski događaji ukazuju na početak formiranja multipolarnog sveta
11. 10. 2022. u 20:55
TINjAJU SUKOBI OD RASPADA SSSR: Kirgizija jednostrano otkazala vojnu vežbu ODKB
09. 10. 2022. u 22:49
VELIKO UPOZORENjE VUČIĆA: Za godinu i po dana suočićemo se sa velikim ratom, niko više ne želi da sluša drugu stranu
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas, na forumu "GLOBSEC BELTALKS: Beogradski ekonomski razgovori", da više nema racionalnosti u međunarodnoj politici i da se uskoro sprema veliki sukob.
09. 12. 2025. u 20:57
NOVO REŠENjE ZA UKRAJINU: Evropa pravi plan u slučaju da se SAD povuku iz konflikta
EVROPSKE diplomate pripremaju scenario podrške Ukrajini u slučaju povlačenja SAD iz konflikta, prenosi Blumberg, pozivajući se na izvore.
07. 12. 2025. u 13:19
Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića
DETINjSTVO glumca Jova Maksića oblikovalo se u maloj seoskoj sredini podno Dinare, u selu Plavno kod Knina, gde je porodica živela zbog očevog svešteničkog službovanja. Rani period života opisuje kao vreme potpune slobode i radosti, kada je gotovo čitavo selo bilo prostor za igru i maštarije. U takvoj atmosferi formirala se njegova emotivna struktura — vezanost za zajednicu, toplina porodičnih odnosa i zahvalnost za jednostavne stvari.
07. 12. 2025. u 11:41
Komentari (2)