OČI CELOG SVETA UPRTE U NJIH: Detalji sastanka Putina i Sija
SPOLjNOPOLITIČKI tandem Rusije i Kine igra ključnu ulogu u obezbeđivanju globalne i regionalne bezbednosti, izjavio je danas ruski predsednik Vladimir Putin tokom sastanka sa predsednikom Kine Sijem Đinpingom.
Foto: Alexandr Demyanchuk, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
Putin je rekao da se Rusija i Kina zalažu za uspostavljanje pravednog, demokratskog i multipolarnog svetskog poretka, zasnovanog na međunarodnom pravu i centralnoj ulozi Ujedinjenih nacija, a ne na, kako je naveo, "nekim pravilima koje je neko izmislio, a ne mari da objasni šta predstavljaju", prenosi TASS.
Putin je dodao da razume da je kineski predsednik Si Đinping zabrinut i da ima pitanja u vezi sa situacijom u Ukrajini, ali je istakao da Rusija ceni "uravnotežen stav" Pekinga prema ukrajinskoj krizi, dodaje Rojters.
Foto: Alexandr Demyanchuk, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
Lider Rusije je tokom sastanka sa Sijem na marginama samita Šangajske organizacije za saradnju (ŠOS) rekao da Moskva podržava politiku "jedne Kine" i da se protivi "provokacijama SAD" u Tajvanskom moreuzu.
- Mi se u praksi čvrsto držimo principa jedne Kine. Osuđujemo provokacije SAD i njihovih satelita u Tajvanskom moreuzu - naveo je Putin.
Tokom prvog susreta dvojice lidera od početka specijalne vojne operacije Rusije u Ukrajini u februaru ove godine, Si je nazvao Putina "starim prijateljem", nakon što je ruski predsednik rekao da će propasti pokušaji SAD da stvore unipolarni svet.
Foto: Alexandr Demyanchuk, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
- Veoma cenimo uravnotežen stav naših kineskih prijatelja kada je reč o ukrajinskoj krizi. Razumemo vaša pitanja i zabrinutost u vezi sa tim - rekao je Putin Siju.
Putin je rekao da su pokušaji stvaranja "jednopolarnog sveta" neprihvatljivi za većinu zemalja, dodaje TASS.
- Pokušaji stvaranja jednopolarnog sveta poprimili su apsolutno ružne obrise. Oni su apsolutno neprihvatljivi za ogromnu većinu država u svetu - naveo je on.
On je ocenio da je sada potrebno da se obezbedi jačanje ŠOS kao platforme za konstruktivnu saradnju.
Foto: Alexandr Demyanchuk, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
Putin je napomenuo da ova organizacija uključuje zemlje sa razlicitim kulturnim i civilizacijskim tradicijama, spoljnopolitičkim smernicama i modelima nacionalnog razvoja.
Si je rekao da je Peking spreman da zajedno sa Moskvom povede svet koji se menja na put održivog razvoja.
- Spremni smo da zajedno sa našim ruskim kolegama damo primer odgovorne svetske sile i odigramo vodeću ulogu kako bismo izveli svet koji se ubrzano menja na put održivog i pozitivnog razvoja - poručio je Si.
BONUS GALERIJA: Rusko vazduhoplovstvo
BONUS VIDEO: RAKETE, AVIONI, BRODOVI - Snimci sa vojne vežbe "Istok 2022"
Preporučujemo
PUTIN SE SASTAO SA RAISIJEM: "Veliki sporazum između Rusije i Irana je u završnoj fazi"
15. 09. 2022. u 13:01
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
RAMPA OD TRAMPA ZA MAKRONA: Diplomatski skandal na pomolu, Vašington sprema neviđeni udarac Parizu
SJEDINjENE Američke Države razmatraju odlaganje, ili čak blokiranje, imenovanja sledećeg francuskog ambasadora u Vašingtonu, što je potez bez presedana koji preti da produbi jaz između dva dugogodišnja saveznika, navode četiri izvora upoznata sa situacijom.
29. 07. 2026. u 19:12
HITNO UPOZORENjE ZA VOZAČE U SRBIJI: Opozvana dva popularna Nissan modela zbog rizika od požara i povreda
NA sajtu sistema NEPRO objavljen je opoziv dva modela putničkih vozila marke Nissan zbog bezbednosnih rizika koji mogu dovesti do povreda korisnika, odnosno povećanog rizika od požara.
24. 07. 2026. u 16:00
MASOVNO ZATVARANjE PLAŽA U CG: Voda opasna za kupanje, ambulante pune bolesne dece - i na Slovenskoj plaži zabranjeno kupanje
NA NEKOLIKO popularnih plaža u Crnoj Gori uvedena je zabrana kupanja nakon što su analize pokazale da morska voda nije bezbedna.
30. 07. 2026. u 16:55 >> 18:54
Komentari (0)