MAKRON SE OBRATIO PRISTALICAMA NAKON POBEDE: Obećao im nezavisniju Francusku i jaču Evropu
- POSLE pet godina transformacije, srećnih i teških trenutaka, većina mi je dala poverenje da vodim našu Republiku još pet godina – poručio je Emanuel Makron u nedelju uveče, praćen ovacijama okupljenih pristalica na Marsovim poljima kod Ajfelove kule.
Foto: Profimedia
S rukom na srcu, obratio se i svom izbornom timu.
- Znam šta vam dugujem – poručio je.
Dirnut, emotivan, gotovo suznih očiju u pojedinim trenucima, zahvalio se svima koji su glasali za njega. Naglasio je da će se u sledećem mandatu boriti za "nezavisniju Francusku i jaču Evropu".
Založio se za inovacije, zahtevan i ambiciozan projekat zasnovan na radu, ravnopravnije društvo, jednakost između muškaraca i žena, najavio Francusku kao "veliku ekološku naciju."
- Ova nova era neće biti nastavak prethodnog petogodišnjeg mandata – rekao je i najavio inovantnije i bolje predsedavanje, uz poruku: - Možemo da živimo srećniji u Francuskoj.
Istovremeno je poručio da je svestan iskazanih razlika tokom predizborne kampanje, kada su iskazane velike razlike u društvu.
Makron povećao razliku
Na osnovu većeg broja prebrojanih glasova, Makron je povećao razliku u odnosu na Marin Le Pen i ona je dva sata posle zatvaranja birališta iznosila 58,6 prema 41,4.
- Znam da su mnogi glasali za mene ne zbog mojih ideja, već da bi zaustavili krajnju desnicu – bio je iskren i poručio da ga ti glasovi obavezuju.
Nije dao da okupljeni zvižde Le Penovoj kada je spomenuo njeno ime, a obratio se i njenim biračima.
- Od sada, više nisam kandidat jedne grupe, već predsednik svih – naglasio je.
Istakao je da treba pružiti odgovor svima koje su "ljutnja i neslaganje naveli da glasaju za krajnju desnicu."
- To će biti moj zadatak i onih koji me okružuju – rekao je.
Stavio je do znanja i da je svestan "ćutanja" onih koji nisu glasali, te da takođe da treba da se odgovori na njihove zahteve.
Podsetio je i na teške trenutke kroz koje trenuto prolazi Evropa.
- Rat u ukrajini je tu da nas podseti da prolazimo kroz tragična vremena – kazao je Makron.
Novi-stari predsednik Francuske je govor održao sat i po posle objavljivanja prvih preliminarnih rezultata, a na dolasku je neprestano zastajao i pozdravljao se sa pristalicama. Do bine kod Marsovih polja je došao sa suprugom Brižit, držeći se sa njom za ruke, u pratnji veće grupe dece, uz zvuke evropske himne “Oda radosti”, pre koje je atmosferu među okupljenima savremenijim izborom podgrejavao di-džej. Sve je završeno Marseljezom.
Preporučujemo
"POSLAĆEMO MIROTVORCE" Sančez potvrdio: I ne samo u Ukrajinu, već i u Palestinu
08. 01. 2026. u 16:36
NAFTA KAO ORUŽJE: Trampov plan za Venecuelu i globalni energetski preokret
08. 01. 2026. u 16:25
RUSKI AVION POSLAO SIGNAL ZA UZBUNU: Više od 200 ljudi u njemu, svi strahuju od najgoreg
08. 01. 2026. u 16:21
PUTINOV SPECIJALAC: Gotovo je sa Grenlandom, neka se spremi Kanada?
SJEDINjENE Američke Države su već odlučile o sudbini Grenlanda, da li je na redu Kanada, zapitao se Kiril Dmitrijev, specijalni predstavnik ruskog predsednika Vladimir Putina za investiciono-ekonomsku saradnju sa inostranstvom.
06. 01. 2026. u 12:49
BRITANCI TVRDE: Ovo je Trampov plan za Grenland, pogledajte šta nudi američki predsednik
SJEDINjENE Američke Države žele da ponude Grenlandu sporazum o slobodnom pridruživanju, sličan onom koje Vašington ima sa pojedinim malim državama u Tihom okeanu, saznaje Ekonomist.
06. 01. 2026. u 14:39
KAKO IZGLEDA ŽIVOT U NAJHLADNIJEM MESTU NA SVETU? Selo u kojem se automobili ne gase, telefoni ne rade, a deca idu u školu na –50°C
PROSEČNA temperatura u gradu zimi pada na -58 stepeni Celzijusa...
07. 01. 2026. u 18:20
Komentari (1)