VUKANOVIĆ PREDLOŽEN ZA MINISTRA BEZBEDNOSTI BiH: SDS i PDP i bošnjačke partije podržale lidera Liste za pravdu i red
GRUPA poslanika u Predstavničkom domu PS BiH uputila je inicijativu predsedavajućoj Saveta ministara (SM) BiH Borjani Krišto za imenovanje predsednika Liste za pravdu i red Nebojše Vukanovića za novog ministra bezbednosti BiH.
D. Curać
Inicijativu su potpisali Mira Pekić ispred poslaničkog kluba opozicionog stranaka iz Srpske (SDS - PDP - Lista za pravdu i red), Saša Magazinović iz SDP, Nihad Omerović iz NiP, Jasmina Ćudić iz Naše stranke i Jasmin Emrić u ime mešovitog kluba.
Inače, hitna sednica Parlamenta BiH, koja je bila zakazana za danas, a na kojoj je trebalo da se imenuje novi ministar bezbednosti BiH, otkazana je nakon što je Goran Selak, lider SPS, koji je bio predložen za tu funkciju povukao kandidaturu. Fotelja ministra bezbednosti u SM je upražnjena nakon što je krajem prošle godine uhapšen tadašnji ministar Nenad Nešić. On je 23. januara 2025. razrešen dužnosti, a kako ova pozicija pripada Srpskoj, SNSD je kandidovao Selaka na tu poziciju.
Ipak, zbog političkih dešavanja u BiH, nastalih zbog presude predsedniku RS Miloradu Dodiku i odluka institucija RS o vraćanju dejtonsih nadležnosti, predlog SNSD nema podršku bošnjačkih poslanika u Parlamentu BiH.
Ovakvu situaciju je iskoristio opozicioni blok RS koji ima poslanike u PBiH, pa je nakon povlačenja Selaka, u kabinet predsedavajuće Saveta ministara Borjane Krišto odmah stigla inicijativa za imenovanje Nebojše Vukanovića, najglasnijeg opozicionara Srpske za ministra bezbednosti BiH.
Krištova ima osam dana da donese odluku o predlogu Vukanovića, a ukoliko je donese o njoj će se izjasniti Parlament gde postoji većina za imenovanje Vukanovića.
Selak: Političke igre
POLITIČKA dešavanja još jednom su pokazala da ne postoji iskreno interesovanje za stabilnost BiH i bezbednost građana, već isključivo za političke igre i rušenje institucija, poručio je predsednik SPS Goran Selak.
- Kao čovek koji je uvek radio u interesu RS, ali i svih građana, ne želim da budem deo bilo kakvih scenarija koji vode u nove krize. Zato sam, u skladu sa zahtevom Predsedništva SPS, odlučio da povučem svoje imenovanje za ministra bezbednosti u Savetu ministara - istakao je Selak.
Poslanik u NSRS i lider Liste za pravdu i red Nebojša Vukanović kaže da očekuje da inicijativa iz PBiH, koja je prosleđena SM, prođe neophodne procedure i da potom predlog bude upućen u parlamentarnu proceduru.
- Mislim da ima dovoljno ruku, bitno je samo da se formalno to predloži. Mislim da bi bilo pravo vreme da se održi sastanak između "Trojke", HDZ BiH i nas opozicije iz RS, na kojem bismo dogovorili okvirnu platformu za rad u narednom periodu - kazao je Vukanović.
Zamenik predsedavauće SM Staša Košarac (SNSD) izjavio je da stranke "Trojke" i opozicija u Srpskoj se silno trude da u vlast na zajedničkom nivou uđu strukture koje odražavaju manjinsku volju građana RS. On je istakao da je opozicija izabrala da bude filijala bošnjačke političke strukture, kojoj će ustavna pozicija RS i nacionalni interes srpskog naroda biti kusur za potkusurivanje.
- Opozicija, nažalost, ponizno pristaje na to. Ignorišu stavove institucija Srpske i slabe njene pozicije zarad dodvoravanja bošnjačkoj političkoj strani - naveo je Košarac.
Preporučujemo
RUSKA PVO U RATU SA STOTINAMA DRONOVA! Moskva: Srušili smo čak 274 ukrajinske letelice
01. 08. 2026. u 12:21
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
RAMPA OD TRAMPA ZA MAKRONA: Diplomatski skandal na pomolu, Vašington sprema neviđeni udarac Parizu
SJEDINjENE Američke Države razmatraju odlaganje, ili čak blokiranje, imenovanja sledećeg francuskog ambasadora u Vašingtonu, što je potez bez presedana koji preti da produbi jaz između dva dugogodišnja saveznika, navode četiri izvora upoznata sa situacijom.
29. 07. 2026. u 19:12
HITNO UPOZORENjE ZA VOZAČE U SRBIJI: Opozvana dva popularna Nissan modela zbog rizika od požara i povreda
NA sajtu sistema NEPRO objavljen je opoziv dva modela putničkih vozila marke Nissan zbog bezbednosnih rizika koji mogu dovesti do povreda korisnika, odnosno povećanog rizika od požara.
24. 07. 2026. u 16:00
MASOVNO ZATVARANjE PLAŽA U CG: Voda opasna za kupanje, ambulante pune bolesne dece - i na Slovenskoj plaži zabranjeno kupanje
NA NEKOLIKO popularnih plaža u Crnoj Gori uvedena je zabrana kupanja nakon što su analize pokazale da morska voda nije bezbedna.
30. 07. 2026. u 16:55 >> 18:54
Komentari (0)