SEĆANJE NA DVA VELIKANA: Izložba o Stevanu Jakovljeviću i Jovanu Tucakovu u Galeriji nauke i tehnike SANU

М.А.К.

28. 08. 2024. u 17:48

KAO deo ciklusa "Velikani u farmaciji", izložba pod nazivom "Tražim početak, sjaj i sate stale",koja će biti otvorena u utorak, 3. septembra, u 18 časova, u Galeriji nauke i tehnike SANU, posvećena je akademicima Stevanu Jakovljeviću i Jovanu Tucakovu.

СЕЋАЊЕ НА ДВА ВЕЛИКАНА: Изложба о Стевану Јаковљевићу и Јовану Туцакову у Галерији науке и технике САНУ

Foto promo

Autorka postavke je Jelena Manojlović, a organizator Muzej za istoriju farmacije Farmaceutskog fakulteta.

Poznatiji kao književnik, akademik Stevan Jakovljević je bio, što je je malobrojnima poznato, prvi starešina Farmaceutskog odseka i prvi profesor botanike na Farmaciji. Iza sebe je ostao značajan naučni rad, a jedna silikatna alga u svom nazivu sadrži njegovo ime. Javnost akademik Jovana Tucakova prepoznaje kao najboljeg poznavaoca lekovitog bilja. Bio je osnivač Instituta "Josif Pančić", prvi profesor farmakognozije na Farmaciji, a njegovu knjigu "Lečenje biljem" deo je velikog broja porodičnih biblioteka. Postavku o ova dva velikana, čini arhivska građa, njihovi lični predmeti, audio zapisi, fotografije iz privatnih kolekcija, a pred publikom će biti do 17. septembra.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
TA KUĆA JE STVARNO UKLETA Majci i ocu prerezao grkljan, pa sebi isekao vene: Novi detalji porodične tragedije u Čačku

"TA KUĆA JE STVARNO UKLETA" Majci i ocu prerezao grkljan, pa sebi isekao vene: Novi detalji porodične tragedije u Čačku

PRVI rezultati istrage tragedije koja je otkrivena u subotu ujutru u porodičnoj kući u blizini „Slobodine“ raskrsnice u Čačku, govore da je Vladimir Čarapić (47) nožem preklao vrat svojoj majci Mili (72), a potom i svom ocu Neđu (79). Zatim je sebi istim sečivom naneo više uboda po grudima i stomaku, a na kraju je prerezao vene leve ruke i tako na smrt iskrvario.

07. 12. 2025. u 13:36

Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića

Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića

DETINjSTVO glumca Jova Maksića oblikovalo se u maloj seoskoj sredini podno Dinare, u selu Plavno kod Knina, gde je porodica živela zbog očevog svešteničkog službovanja. Rani period života opisuje kao vreme potpune slobode i radosti, kada je gotovo čitavo selo bilo prostor za igru i maštarije. U takvoj atmosferi formirala se njegova emotivna struktura — vezanost za zajednicu, toplina porodičnih odnosa i zahvalnost za jednostavne stvari.

07. 12. 2025. u 11:41

Komentari (0)

Vaseljenski patrijarh Vartolomej I i predsednik kompanije Tasyapı Emrulah Turanli: Vizija koja povezuje Istanbul i Srbiju