PRIČA O GLUMCU I GLUMI: Knjiga posvećena Borisu Isakoviću, dobitniku "Dobričinog prstena"
U IZDANjU Udruženja dramskih umetnika Srbije pojavila se knjiga "Boris Isaković - Priča o Glumcu i Glumi" - posvećena dramskom umetniku i pedagogu Borisu Isakoviću.
foto UDUS
Knjiga pripada serijalu posvećenom laureatima najprestižnije nagrade za životno delo "Dobričin prsten" koju dodeljuje ovo esnafsko udruženje, a u kojem su objavljene i knjige o Milanu Gutoviću, Hadži Petru Božoviću, Mirjani Karanović, Nebojši Glogovcu, Mileni Dravić, Jasni Đuričić, Predragu Mikiju Manojloviću, Vojislavu Brajoviću i drugim velikanima pozorišne umetnosti koji čine sam vrh domaćeg glumišta.
Glavni deo monografije zasnovan je na uzbudljivoj, iscrpnoj ličnoj i profesionalnoj ispovesti Borisa Isakovića u kojoj je poseban akcenat stavljen na njegovo glumačko sazrevanje i analizu fenomena glume, sagledane iz ugla bogatog teatarskog, filmskog i televizijskog glumačkog i pedagoškog iskustva ovog izuzetnog glumca. Osim popisa svih Isakovićevih uloga knjiga sadrži i tekstove Vide Ognjenović, Nebojše Dugalića, Egona Savina, Tomija Janežiča, Vojislava Brajovića, Svetozara Cvetkovića, Borisa Liješevića, Miloša Pušića, kao i osnovne podatke o nagradi koja nosi ime legendarnog glumca Dobrice Milutinovića.
Autor Aleksandar Milosavljević, teatrolog i publicista, objavio je više od desetak knjiga i monografija posvećenih pozorišnim stvaraocima i teatrima, između ostalog i knjige o Mariji Crnobori, Jasni Đurićić, Draganu Nikoliću (koautor), Ljuboslavu Majeri, Jugoslovenskom dramskom pozorištu, Teatru "Bojan Stupica".
Objavljivanje dela finansijski su podržali Ministarstvo kulture Republike Srbije i Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama - Sektor za savremeno stvaralaštvo.
"TA KUĆA JE STVARNO UKLETA" Majci i ocu prerezao grkljan, pa sebi isekao vene: Novi detalji porodične tragedije u Čačku
PRVI rezultati istrage tragedije koja je otkrivena u subotu ujutru u porodičnoj kući u blizini „Slobodine“ raskrsnice u Čačku, govore da je Vladimir Čarapić (47) nožem preklao vrat svojoj majci Mili (72), a potom i svom ocu Neđu (79). Zatim je sebi istim sečivom naneo više uboda po grudima i stomaku, a na kraju je prerezao vene leve ruke i tako na smrt iskrvario.
07. 12. 2025. u 13:36
NOVO REŠENjE ZA UKRAJINU: Evropa pravi plan u slučaju da se SAD povuku iz konflikta
EVROPSKE diplomate pripremaju scenario podrške Ukrajini u slučaju povlačenja SAD iz konflikta, prenosi Blumberg, pozivajući se na izvore.
07. 12. 2025. u 13:19
Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića
DETINjSTVO glumca Jova Maksića oblikovalo se u maloj seoskoj sredini podno Dinare, u selu Plavno kod Knina, gde je porodica živela zbog očevog svešteničkog službovanja. Rani period života opisuje kao vreme potpune slobode i radosti, kada je gotovo čitavo selo bilo prostor za igru i maštarije. U takvoj atmosferi formirala se njegova emotivna struktura — vezanost za zajednicu, toplina porodičnih odnosa i zahvalnost za jednostavne stvari.
07. 12. 2025. u 11:41
Komentari (0)