ODLAZAK SLIKARA I VAJARA: In memoriam - Napustio nas je Dimitar Ilijev (1950-2023)

M.A.K.

06. 10. 2023. u 13:52

VAJAR, slikar, pedagog i pokretač mnogih likovnih i kulturnih manifestacija, Dimitar Ilijev - Skica, napustio nas je 3. oktobra, a sahranjen je 5. oktobra u rodnom Dimitrovgradu.

ОДЛАЗАК СЛИКАРА И ВАЈАРА: In memoriam - Напустио нас је Димитар Илијев (1950-2023)

Foto Printskin RT Caribrod

Rođen je 1950, srednju umetničku školu završio je u Nišu, a diplomirao je 1977. na Nacionalnoj likovnoj akademiji u Sofiji, odsek vajarstvo, u klasu profesora Dimitra Daskalova, gde je i magistrirao.

Osim vajarstva i slikarstva, bavio se i scenografijom, ali i pokretanjem kulturnih manifestacija. Samo u Centru za kulturu u Dimitrovgradu organizovao oko 450 izložbi. Sam je učestvovao na više od 200 kolektivnih i održao tridesetak samostalnih izložbi u Srbiji i inostranstvu. Dobitnik je značajnih nagrada, priznanja i diploma iz oblasti likovne umetnost od kojih se izdvaja prestžna nagrada Ministarstva kulture Bugarske "Zlatni vek". Osnivač je i galerije "Metodi Meta Petrov", čiji je upravnik bio do 2015. godine, a bio je i inicijator i tvorac Međunarodne likovne kolonije "Poganovski manastir", koju pokreće 1993. godine, a takođe je i jedan od osnivača Gradske galerije, na čijem je čelu bio dvadeset godine, sve do penzionisanja 2015. godine.

Foto privatna arhiva

 

- Sklon gestualnom, sklon borbi sa materijom, Ilijev je, po prirodi stvari, i po meri sopstvenog talenta, odabrao i vizuelni rekvizitarijum kojim je ponajbolje mogao da iskaže svoj stav prema svetu u kome živi - ističe muzejski savetnik Radmila Vlatković, istoričar umetnosti. - Stoga su gestika i ponavljanje specifičnog izražajnog pokreta najčešće zahtevali mali format koji je mogao da prati pokret i snagu pruženog materijala. U tom svetu suzdržanosti i spokoja, oslobođenom grča i patosa je specifičan pokret mase i volumena. Zanimljivom strukturom, neobičnim osećajem za volumen, on nastoji da u emocionalno središte svoje stvaralačke ličnosti prenese vizuelno prepoznatljivu figuraciju kroz koju, transformiše svoju ideju u sažeti plastični znak ili simbol to jest odraz lirskog tkanja svoje unutrašnje poetike.

- I pored svoje svedenosti, sugestivnost je očigledna. Opuštena forma predstavlja figuru koja odmara. Ona je usamljena i zamišljena pod teretom svakodnevice. Sve je sažeto i čisto ali ne hladno i otuđeno. Naprotiv. Toplo i prisno. Oseća se njihovo prisustvo jednako kao i umetnikovo.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
STEPA KOD JEDRENA OSVETIO UGLJEŠU I VUKAŠINA: Pre 85 godina u Čačku preminuo vojvoda Stepa Stepanović, veliki srpski vojskovođa

STEPA KOD JEDRENA OSVETIO UGLjEŠU I VUKAŠINA: Pre 85 godina u Čačku preminuo vojvoda Stepa Stepanović, veliki srpski vojskovođa

BRIŽLjIVO upakovane dve nagorele voštanice i jedna raskošna osmanska sablja pronađene u skromnoj sobi Stepe Stepanovića posle njegove smrti 27. aprila 1929. otkrile su da veliki vojskovođa nije smatrao pobede na Ceru i Solunskom frontu najvažnijim bitkama koje je vodio, već osveta srednjovekovnih srpskih vitezova izginulih u Maričkoj bici.

28. 04. 2024. u 06:30

REZOLUCIJOM O SREBRENICI PRIKRIVAJU SVOJE ZLOČINE: Nemačka istorijski falsifikat potura na godišnjicu oslobođenja Dahaua, fabrike smrti

REZOLUCIJOM O SREBRENICI PRIKRIVAJU SVOJE ZLOČINE: Nemačka istorijski falsifikat potura na godišnjicu oslobođenja Dahaua, fabrike smrti

NEMAČKA koja je glavni sponzor sarajevske „Rezolucije o Srebrenici“ pokušava da progura taj cinični istorijski falsifikat kroz Generalnu skupštinu UN u vreme jedne tragične godišnjice, oslobođenja koncentracionog logora Dahau, nespornog svedočanstva o najvećem genocidnom programu u istoriji čovečanstva čiji je autor – Nemačka.

28. 04. 2024. u 07:00

Komentari (0)

KAKVA ČISTKA... Novak Đoković se odlučio na drastičan potez!