MINISTARKA VUJOVIĆ POTPISALA VAŽAN UGOVOR: Uskoro kreće gradnja modernog postrojenja za preradu otpadnih voda
DANAS je potpisan ugovor za izgradnju postrojenja za preradu otpadnih voda u naselju Divčibare kod Valjeva.
Foto: Novosti
U Ministarstvu zaštite životne sredine je potpisan važan ugovor na osnovu kojeg će, u mestu Divčibare kod Valjeva, uskoro krenuti izgradnja modernog postrojenja za preradu otpadnih voda.
Potpredsednica Vlade i ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović rekla je da će kapacitet postrojenja biti 16.500 ekvivalent stanovnika i da će se nakon prerade u tom postrojenju, ispuštati tehnički ispravna voda.
- Drago mi je što se, nakon faze projektovanja i odabira izvođača, stiglo i do faze potpisivanja ugovora, na osnovu kojeg će uskoro moći da počne izgradnja postrojenja za preradu otpadnih voda u naselju Divčibare. U ovom mestu, kroz projekat Ministarstva koje vodim, gradimo i 12 kilometara nedostajuće kanalizacione mreže, kako bi i postrojenje moglo da radi u punom kapacitetu, a i kako bi građani mogli da se priključe. Ovi projekti su jedan od glavnih prioriteta Ministarstva, i za su nas od izuzetnog značaja, jer njima uvodimo red u oblast upravljanja otpadnim vodama i podižemo standarde zaštite životne sredine - rekla je Vujovićeva.
Vujovićeva je istakla da se u ovom momentu širom Srbije realizuju projekti izgradnje nedostajuće kanalizacione mreže na više od 300 kilometara. U 2024. godini je završeno 24,5 kilometara u Boljevcu i Gornjem Milanovcu. Kako je rekla, postrojenja za preradu otpadih voda grade se trenutno u Nišu, Sečnju i Apatinu, a njihova rekonstrukcija u toku je u Bečeju, Beloj Palanci i Pećincima.
- Izgradnja zelene infrastrukture je važna, jer time obezbeđujemo bolji kvalitet života za naše građane. Zato smo i za narednu godinu, samo kroz budžet Ministarstva zaštite životne sredine planirali oko 23 milijarde dinara, od čega će veći deo biti utrošen za zelene kapitalne projekte, od značaja za građane. Nastavićemo sa izgradnjom postrojenja, ali i nedostajuće kanalizacione mreže, a naš cilj je da do 2027. godine imamo 35 lokalnih samouprava u kojima je izgrađeno postrojenje za preradu otpadnih voda, kao i kanalizaciona mreža pokrivenosti od najmanje 80%, što je po evropskim standardima - rekla je Vujovićeva.
Preporučujemo
KATASTROFA U VAŠINGTONU: Tramp odobrio vanredno stanje
AMERIČKI predsednik Donald Tramp odobrio je deklaraciju vanrednog stanja za Vašington kako bi savezne vlasti pomogle pri sanaciji kanalizacione katastrofe koja je počela prošlog meseca.
22. 02. 2026. u 13:41
VAŠINGTONU STIGLO UPOZORENjE: Ne pokušavajte da narušite naše odnose sa Moskvom
BELORUSKI predsednik Aleksandar Lukašenko izjavio je danas da je na početku pregovora između Belorusije i SAD upozorio Vašington da ne pokušava da naruši odnose između Minska i Moskve.
16. 02. 2026. u 15:09
POREKLO VASILIJA KOSTOVA: Rođen u Beogradu, ali njegovi roditelji NISU odatle - slave Svetog Luku
VASILIJE Kostov odavno više nije samo mlada nada Crvene zvezde. Nikako! On je jedan od motora i pokretača crveno-bele čete, a to pokazuju i golovi koje daje na velikim mečevima.
22. 02. 2026. u 18:50
Komentari (0)