KARTICE TERAJU ČEK: Najviše se pazari za keš, a papirom na poček najmanje

E.B.T.-M.N.S.

09. 11. 2023. u 15:18

GRAĐANI još nisu odstali od kupovine čekovima na odloženo, ali se njegova upotreba smanjuje iz godine u godinu, dok korišćenje kartica beleži rast. Prema podacima Narodne banke Srbije u prvih šest meseci ove godine realizovano je 3,3 miliona čekova, čija je ukupna vrednost iznosila oko 15,4 milijarde dinara. Od tog broja 99,91 odsto činila su plaćanja robe i usluga, dok je ostatak predstavljao transakcije podizanja gotovog novca.

КАРТИЦЕ ТЕРАЈУ ЧЕК: Највише се пазари за кеш, а папиром на почек најмање

Novosti

- U poslednjih pet godina godina primetno je smanjenje njihove upotrebe - kažu za "Novosti" u NBS. - Tako je, na primer, ukupan broj realizovanih čekova u 2022. manji za 21 odsto u odnosu na 2018. godinu, dok je njihova vrednost u istom periodu niža za 18 procenata.

U Centralnoj banci navode da je važan motiv za korišćenje čekova to što trgovci omogućavaju odloženo plaćanje. Ipak, kako dodaju, poslednjih godina su implementirani i savremeniji instrumenti. Tu posebno ističu i mogućnost odloženog plaćanja upotrebom DinaCard debitne platne kartice.

Prema rečima Predraga Manojlovića iz poznatog trgovinskog lanca tehničke robe, učešće čekova u ukupnom prometu u njihovim prodajnim objektima, u odnosu na period pre korone, duplo je manje.

- Supstitut za to su kartice koje daju mogućnost kupovine na rate, a koje izdaju neke od najvećih banaka - kaže Manojlović za naš list. - Suštinski, kupac dobija isto, a korišćenje je jednostavnije.

Kako navodi Milica Popović iz jednog poznatog trgovinskog lanca robe široke potrošnje, čekovi imaju najniže, ali stabilno učešće u sredstvima plaćanja. Kartice se više koriste, a dominantno se kupuje za keš.

- Naša analiza pokazuje da čekovi održavaju nepromenjen procenat tokom godina, dok istovremeno beležimo porast korišćenja platnih kartica - kaže Popovićeva. - Preovlađujući trend i dalje ostaje plaćanje gotovinom pri kupovini robe.

Mišljenja potrošača sa kojima smo razgovarali su podeljena. Ivana Janković iz Beograda ne pazari na čekove, jer je to, kako ističe, otežava kupovinu zato što mora da ih popunjava na kasi, što dugo traje. Ona koristi kartice, jer je to jednostavniji i i brži način plaćanja i odmah dobije evidenciju o potrošnji. S druge strane, Snežana Marković iz Novog Sada ističe da su i danas čekovi jedan od najpovoljnijih vidova plaćanja, zbog mogućnosti kupovine na odloženo bez kamate.

- Dok ček stigne na naplatu, ako se uzima od šest do 12 rata, obično ga je pojela inflacija - navodi Markovićeva. - Često ih koristim za vrednije stvari, kao što je tehnika. Kada kupujem hranu na čekove, onda idem u markete koji daju odloženo na što duži period, na primer sedam meseci.

Marijani Jokić smeta što se za prosečnu platu od svoje banke dobija mali broj čekova na godišnjem nivou.

- Ranije su korišćeni za velike kupovine, poput nameštaja, bele tehnike, a sada uglavnom služe za nabavku hrane - ističe Marijana. - Maksimalan iznos po čeku za današnje vreme je mali, a u mojoj banci ih daju "na kašičicu".

Limit, odnosno maksimalan iznos koji se može upisati po jednom čeku, 5.000 dinara, nije se menjao gotovo 16 godina, odnosno od 1. januara 2008, a usaglašen je na nivou Udruženja banaka Srbije. U suštini, trgovcima bi odgovoralo da čekovi izađu iz upotrebe, zato što oni finansiraju to odloženo plaćanje. Osim toga, kako imaju rokove dospeća tokom cele godine, to im predstavlja veliki papirološki posao.

I "DINOM" MOŽE NA RATE BEZ KAMATE

U Narodnoj banci Srbije ističu da nacionalna "dina" kartica omogućava korisnicama plaćanje na rate bez kamate, u okviru svojih raspoloživih sredstava, bez dodatnog zaduživanja. Tako ova kartica ima sve prednosti korišćenja čekova, ali je plaćanje znatno brže i jednostavnije. Nema čekanja na kasi i vremenski zahtevnog ispisivanja čekova, kao ni ograničenja potrošnje po čeku, a broj rata korisnik određuje sam pri kupovini. Plaćanje "dinom" na rate bez kamate za sada svojim korisnicima omogućavaju tri banke na našem tržištu.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

IZGUBIO SAM 400.000 EVRA, DUŽAN SAM JOŠ 80.000: Surova ispovest Aleksandra bivšeg kockara (VIDEO)