DVOJE OBOLELIH OD GROZNICE ZAPADNOG NILA: Oglasili se iz Instituta Batut

Tanjug

27. 07. 2023. u 13:58

NA teritoriji Srbije registrovana su dva potvrđena slučaja obolevanja od groznice Zapadnog Nila u humanoj populaciji, saopštio je Institutu za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut".

ДВОЈЕ ОБОЛЕЛИХ ОД ГРОЗНИЦЕ ЗАПАДНОГ НИЛА: Огласили се из Института Батут

Foto: Free Images Pixabay

Iz "Batuta" je precizirano da su obolele osobe sa teritorija Zapadnobačkog i Južnobačkog okruga i da su u pitanju podaci koji su do juče dostavljeni iz Nacionalne referentne laboratorije za ARBO viruse i hemoragične groznice Instituta za virusologiju, vakcine i serume "Torlak".

"Institut za javno zdravlje Vojvodine" saopštio je da je reč o pacijentima iz Sombora i Novog Sada. Kako se navodi, oni se nalaze na bolničkom lečenju i dobrog su opšteg stanja.

Groznica Zapadnog Nila je sezonsko oboljenje koje se prenosi ubodom zaraženog komarca, podseća "Batut".

Period od uboda inficiranog komarca do pojave bolesti traje od dva do 14 dana, a u najvećem broju slučajeva inficirana osoba nema nikakvih simptoma ni znakova bolesti.

Kod oko 20 odsto inficiranih javlja se blaga bolest, slična gripu, uz povišenu telesnu temperaturu, glavobolju, malaksalost, slabost, bolove u zglobovima i mišićima, koja prolazi bez posledica nakon pet do sedam dana.

Mogu se javiti i osip na trupu i ekstremitetima, uvećanje limfnih žlezda i proliv. Manje od jedan odsto inficiranih osoba razvija tešku formu bolesti, koja se može manifestovati kao upala mozga ili moždanica, navodi "Batut" i savetuje da se u slučaju pojave bilo kakvih simptoma treba javiti izabranom lekaru.

Kako navode, glavni vektor, odnosno prenosilac virusa Zapadnog Nila je Culex pipiens, vrsta komarca koja je odomaćena i kod nas. Sezona transmisije virusa Zapadnog Nila u Srbiji uobičajeno traje od juna do novembra meseca.

U cilju smanjenja rizika od zaražavanja virusom Zapadnog Nila, "Batut" preporučuje primenu mera lične zaštite od uboda komaraca, upotrebu repelenata na otkrivenim delovima tela, nošenje komotne odeće dugih rukava i nogavica, svetle boje.

Institut savetuje i izbegavanje boravka na otvorenom u periodu najintenzivnije aktivnosti komaraca - u sumrak i u zoru, izbegavanje područja sa velikim brojem insekata, kao što su šume i močvare.

Preporučuje se upotreba zaštitne mreže protiv komaraca na prozorima, ili boraviti u klimatizovanim prostorima.

BONUS VIDEO: OTKRIVEN RIMSKI TITANIK U VIMINACIJUMU: Arheolozi kažu da je plovilo bilo duže od 20 metara

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

ŠEŠELJ NIJE ZNAO O ČEMU SE RADI: Kruna u programu uživo ustala i došla do lidera radikala (VIDEO)