ВЕЗЛЕ ПЕШКИРЕ ПРОТИВ УРОКА: Погледајте традицију старих Трстеничанки - од монахиње Јефимије до данас (ФОТО)

С.БАБОВИЋ

03. 12. 2020. у 11:33

МОНАХИЊА Јефимија и кнегиња Милица Хребељановић (Евгенија), које су након Косовског боја 1389, напустиле Крушевац и прешле у манастир Љубостиња код Трстеника, оставиле су за собом вредна дела.

ВЕЗЛЕ ПЕШКИРЕ ПРОТИВ УРОКА: Погледајте традицију старих Трстеничанки - од монахиње Јефимије до данас (ФОТО)

Фото: С.БАБОВИЋ, музејска збирка

Најважније међу њима, књижевно дело Јефимије, представља златовез на црвеном атласу “Похвала кнезу Лазару” и чува се данас у Музеју СПЦ. Мање је познато,међутим, ко су биле наследнице средњевековне уметнице, а то се управо ових дана може погледати на оригиналној изложби 69 пешкира Музејске збирке у Трстенику.

Важан предмет текстилног покућства у традиционалној култури, пешкир је имао вишеструку улогу у животу породице и појединца. Истраживачи текстилне радиности најчешће их разврставају према намени и начину израде и украшавања.

Фото: С.БАБОВИЋ, музејска збирка

Трстеничке преље и плетиље

- Намена их раздваја на употребне,украсне и пешкире који су ознака појединца -предочава за “Новости” историчарка Јелена Вучкевић, ауторка изложбе Музејске збирке “Шири,шири везени пешкири”.

- Све категорије су присутне у нашој колекцији,сведочанство су вредних ткаља и везиља, као и баштине трстеничког краја.

ГАЈИЛИ И СВИЛЕНЕ БУБЕ

ПОСЛЕ Другог светског рата, велики број домаћинстава у селима око Западне Мораве је гајио свилену бубу, чији је производ – свилу за пешкире и одећу-продавао. Домаћинство Вучић из села Лопаш гајио је гаји свилену бубу у посебно одвојеној просторији, а бубе су полагала јајашца на полицама са дудовим лишћем у кошарама.

Пешкире су старе Трстеничанке украшавале геометријским, флоралним и зооморфним мотивима. Израђивале су их од најраспрострањенијих сировина биљног порекла конопље, лана и памука. У годинама после Другог светског рата, готово свако домаћинство је сејало конопљу. Све до краја седме деценије 20. веку, када се прелази на памук и индустријске материјале.                                        

- Преслицама и вретеном Трстеничанке су обављале предење, а вештину почеле да уче већ од 10. године живота-напомиње Вукчевић.

- Неретко су домаћице бојиле лан, конопљу, памук или вуну како би жељени предмет поред практичне добио и естетску димензију. У трстеничком срезу, у послератном периоду радила су двојица бојаџија, Божовић Велимир и Кузмановић Методије.     

Фото: С.БАБОВИЋ, музејска збирка

Ослободиоци Трстеника носе пешкире

            

Стари пешкири су сведочанства обичаја, од рођења, крштења, преко свадбе до сахране. Пешкир око главе био је и део народне ношње све периода између два светска рата. Пешкирима су “означавани” девер, младенци, стари сват, барјактар, украшавале су се кочије и коњи сватова,као што се данас красе-аутомобили. Украсне пешкире имала је свака западноморавска кућа. Славским ручковима користили су се пешкири довоољно дугачки да руке обрише и 20 гостију.

Фото: С.БАБОВИЋ, музејска збирка

Венчање после Првог светског рата

- Слава, богомоља, Божић – нису могли проћи без погаче увијене у лепу крпу, односно пешкир - напомиње Јелена Вукчевић.

- Положаоник је за Божић дарован погачом завијеном у крпу, обмотану црвеним концем, ради здравља и против урока. Када се зидала кућа, на рогове су се везивали пешкири. Пешкири су такође, служили као дар мајсторима зидарима.

ЗАПЕТЉАО СЕ КИ ПИЛЕ У КУЧИНУ

КАКО би добиле пешкир од конопље,Трстеничанке су најпре обрађивале сирону и то “трлицом”. Влакна су обликовале посебном справом-”тарком”,који подсећа на чешаљ.Вишак материјала називао се “кучина” и отуда и пословица

„Запетљао се ки пиле у кучину“ која означава човека који не зна како да заврши започет посао,као и изрека „трице и кучине“ којом се означавају неважне, маргиналне ствари.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РЕЗОЛУЦИЈА ЗАТАЛАСАЛА ЦЕО БАЛКАН: Срамни текст о Сребреници не мири регион, како тврде њени кључни спонзори са Запада

РЕЗОЛУЦИЈА ЗАТАЛАСАЛА ЦЕО БАЛКАН: Срамни текст о Сребреници не мири регион, како тврде њени кључни спонзори са Запада

РЕЗОЛУЦИЈА о Сребреници још није дошла ни до гласања у Генералној скупштини Уједињених нација, а регион је додатно и дубоко поделила, иако, како тврде њени главни спонзори, пре свега Немачка и САД, има задатак да "помири" Западни Балкан.

26. 04. 2024. у 08:35

УПОЗОРЕЊЕ ЗА ГРАЂАНЕ - НЕ НАСЕДАЈТЕ НА ОВУ ПОРУКУ! Огласили се из Поште - Овако ћете знати да је у питању превара

УПОЗОРЕЊЕ ЗА ГРАЂАНЕ - НЕ НАСЕДАЈТЕ НА ОВУ ПОРУКУ! Огласили се из Поште - Овако ћете знати да је у питању превара

ТОЛИКО се грађана жалило да им је из Поште стигла лажна порука о пријему пакета да су надлежни одлучили да нађу начин како да стану на пут преварантима.

26. 04. 2024. у 09:04

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!