КАКО СУ МИКА АЛАС И БРАШОВАН ЗАДИВИЛИ СВЕТ: У сусрет “ЕкспоДубаи“ - павиљони Србијe која се већ 121 годину појављује на највећим сајмовима

В.Н.

01. 06. 2021. у 12:05

У ТРЕНУЦИМА док се домаћа привреда убрзано спрема за наступ на престижном скупу ExpoDubai 2020, подсећамо се и првог наступа Србије икада на једној Светској изложби - у Паризу 1900. године.

КАКО СУ МИКА АЛАС И БРАШОВАН ЗАДИВИЛИ СВЕТ: У сусрет “ЕкспоДубаи“ - павиљони Србијe која се већ 121 годину појављује на највећим сајмовима

Фото Архива

Био је то преседан: млада краљевина је први пут након добијања независности била позвана да учествује на тадашњој највећој глобалној смотри.

Своје производе, памет и умеће, Србија је приказала у импресивном павиљону којим је истакнута средњевековна традиција и висок уметнички домет цркава из златног доба Немањића. Павиљон који је импресионирао посетиоце париске изложбе пројектовали су архитекте Капетановић и Рувидић. Ипак, најважнији су били резултати: Србија је награђена са чак 7 Гран при награда, 35 златне и 53 сребрне медаље за своје производе, од тога највише за вина.

Драгиша Брашован аутор је павиљона Србије у Барселони 1929. године, Фото Архива

Најзанимљивије је било да је Србија, управо као што је то случај и данас, поред традиционалних производа, приказала да се одликује иновативношћу са напредним резултатима.

Шта је уопште EXPO?

СВЕТСКА изложба или EXPO, су манифестације које се у форми сајма одржавају још од средине 19. века, као локација где се приказују најновија достигнућа држава учесница, њихови привредни капацитети и потенцијали, или специјализоване области. Седиште Канцеларије EXPO је у Паризу.

Најсветлији моменат овог првог наступа Србије на светској сцени била је додела плакете EXPO за проналазак аналогног хидрауличног рачунала за решавање диференцијалних једначина – хидроинтегратора - које је конструисао наш чувени математичар Михајло Петровић Алас. Овај изум се сматра претечом савремене кибернетике.

Лого за expo у Канади радио је наш сликар Владимир Величковић, Фото Архива

Занимљиво је да су неке од највећих туристичких атракција и заштитних знакова светских градова наслеђе протеклих светских изложби, попут Ајфеловог торња у Паризу или Атомијума у Бриселу.

Павиљон Србије на сајму у Милану 1931. године, Фото Архива

Најбоље српске архитекте пројектовале су домаће павиљоне

Наступ Краљевине Србије на међународној изложби у Торину 1911. био је поверен једном од најпознатијих српских архитеката сецесије и српског византијског стила Бранку Таназовићу, док је пројекат националног павиљона на међународној изложби у Барселони 1929. године припао пиониру српске модерне архитектуре Драгиши Брашовану, као и на изложби у Милану две године касније.

СФРЈ се вратила на светске сајмове у Бриселу 1958. године, Фото Архива

Запажени наступи

Југославије – од Брисела
до Ванкувера

Након Другог светског рата, Југославија учествује на свим светским изложбама. На првом великом послератном expo 1958. године у Бриселу остварује веома запажен наступ са спектакуларним павиљоном који је пројектовао загребачки архитекта Венцеслав Рихтер.

У другој половини прошлог века наступ југословенске привреде био је чак два пута примећен на expo у Канади: 1967. године у Монтреалу и 1986. године у Ванкуверу, за који је лого радио наш најпознатији сликар, члан уметничке групе Медиала Владимир Величковић.

Павиљон Србије у Шангају 2010., Фото Архива

Поново као Србија:

од Шангаја до Дубаија

По распаду Југославије, Србија је први самостални наступ имала на expo 2010. у Шангају где је на посетиоце посебан утисак оставио домаћи павиљон који је вештим архитектонским захватом имао фасаду у стилу традиционалног пиротског ћилима.

Након тога, Србија је имала веома запажен наступ на expo 2015. у Милану где је представљено мноштво домаћих компанија. Због претходног страдања у катастрофалним поплавама, Италија је ослободила Србију плаћања закупа изложбеног павиљона. Уследио је затим и изузетно добро испраћен наступ Србије на expo 2017 у главном граду Казахстана, Астани: између осталог, део приказа Србије био је посвећен научним достигнућима Николе Тесле. 

* * * * * * *

Обилазак радова на павиљону Србије у Дубајиу, Фото Архива

"ExpoDubai", идемо!

СРБИЈА ће представити своју привреду, науку, културу и уметност на најзначајнијој планетарној изложби „ExpoDubai 2020“ – „Повезивање умова, стварање будућности“. Владa Србије омогућиће повољне услове боравка и бесплатан авио-превоз свим домаћим привредницима током трајања Светске изложбе у Дубаију, од октобра до марта наредне године.

„То је велика ствар за наше компаније које данас, у овим кризним временима, и те како воде рачуна о свим трошковима“, изјавио је Марко Чадеж, председник Привредне коморе Србије, након недавног обиласка изградње националног павиљона Србије у Дубаију и састанка са Кхалидом Схарафом, директором бизнис програма „Експо Дубаи“.  Позвао је домаће компаније да узму учешће и представе своје пословање, производе и услуге.

Златне визе за привреднике региона

Привредницима Западног Балкана који послују и инвестирају у Уједињеним Арапским Емиратима привредне коморе Дубаија и Србије, партнерски и на предлог Привредне коморе Србије, помоћи ће у добијању златних дугорочних виза, договорено је недавно на састанку Марка Чадежа, председника ПКС и Коморског инвестиционог форума (КИФ ЗБ6) и Хамада Буамима, председника Привредне коморе Дубаија.

У Емирате без карантина

Према споразуму који je на снази од 15. маја, укинут је карантин за све грађане који путују из једне земље у другу, а прошли су комплетан процес вакцинације. Грађани који су процес вакцинације завршили у Србији, на порталу е-Управа могу да преузму своје дигиталне зелене сертификате.

Марко Чадеж у разговору са председником Привредне коморе Дубаија Кхалидом Схарафом, Фото Архива

„Потписивање меморандума између Србије и Уједињених Арапских Емирата о неометаном и слободном путовању за вакцинисане грађане је значајна олакшица и охрабрујући сигнал за пословне људе и инвеститоре, како из Србије тако и из Уједињених Арапских Емирата, јер омогућује  даљи развој пословних веза, без обзира на пандемију“, истиче Марко Селаковић, руководилац Канцеларије Привредне коморе Србије у Дубаију.

Горан Симић, Фото Архива

Српска ИТ компанија
осваја Емирате

Braineering IT solutions је прва домаћа компанија која је почела да послује у УАЕ, након споразума ПКС и Савета слободних зона Dubai South и Луком Абу Даби. Данас, више од 20 наших компанија шири своје пословање у Емиратима.

„УАЕ су центар пословања многим компанијама на Блиском истоку и у Африци. Као такве, оне су наши идеални потенцијални корисници услуга. Такође, из УАЕ је једноставан приступ компанијама у региону.  У последњих неколико година, правила и прописи у Дубаију се убрзано прилагођавају потребама привредника и инвеститора, олакшавајући пословање и повезаност“, каже Горан Симић, генерални директор „Бреиниринга“.

Увелико реализују бројне пројекте и остварују стратешка партнерства са компанијама у УАЕ.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више патриота за Украјину

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више "патриота" за Украјину

ВАШИНГТОН још нема бесплатне системе противваздушне одбране "патриот" који би могли да буду пребачени у Украјину, произилази из интервјуа са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливаном за МСНБЦ.

26. 04. 2024. у 19:17

Коментари (0)

И МИ КРЕЋЕМО ПУТ ГРЧКЕ Прво оглашавање Николине жене: Деца знају све, морамо бити храбри