НОВА ПРОВОКАЦИЈА ПРАГА: Чешка искључује руски "Росатом“ са тендера за изградњу нуклеарке

Новости онлајн

19. 04. 2021. у 09:43

РУСКА државна корпорација „Росатом“ ће у наредним данима бити званично искључена из кандидата за учешће на тендеру за изградњу новог енергетског блока на нуклеарној електрани „Дуковани“ на југоистоку Чешке, саопштио је потпредседник Владе и министар индустрије и трговине Чешке Карел Гавличек у интервјуу листу „Право“.

НОВА ПРОВОКАЦИЈА ПРАГА: Чешка искључује руски Росатом“ са тендера за изградњу нуклеарке

Архива

- У наредних неколико дана (Росатом) ће бити искључен из учешћа на тендеру - рекао је Гавличек.

Руска корпорација, како је навео, не може да учествује на тендеру ни у својству подизвођача.

- Нико од позваних (на тендер компанија) неће ангажовати Росатом за суизвођача - додао је министар.

Пријаве за учешће на тендеру новог енергетског блока чешке нуклеарне електране, која је изграђена 1985-1987. према совјетском пројекту, предали су руска државна корпорација „Росатом“, америчка компанија „Вестингхаус“, кинески „Чајна џенерал нуклеар пауер“, француски „ЕдФ“ и јужнокорејска компанија „КХНП“.

Победник тендера треба да буде утврђен најкасније до 2024. године. Изградња самог блока требало би да започне 2029. године, а заврши се 2036. године. Вредност пројекта је око шест милијарди евра.

(Спутњик)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА СЕ ОВО ДЕШАВА У БРИСЕЛУ? ЕУ убеђује Белгију да прихвати план који би разбеснео Русију, воде се разговори ван главне сале самита

ШТА СЕ ОВО ДЕШАВА У БРИСЕЛУ? ЕУ убеђује Белгију да прихвати план који би разбеснео Русију, воде се разговори ван главне сале самита

ЕВРОПСКА комисија и Белгија тренутно воде интензивне разговоре ван главне сале самита како би усагласиле најосетљивије делове плана Европске уније за коришћење 210 милијарди евра замрзнуте руске имовине у корист Украјине, рекло је за Политико пет дипломата и званичника ЕУ упознатих са током преговора.

18. 12. 2025. у 16:38

СРБЕ СУ РАСТРГЛИ, РАСТРГЛИ СУ ЈЕДАН НАРОД Путин жестоко ударио по Европи: Тамо нема цивилизације, само деградације!

"СРБЕ СУ РАСТРГЛИ, РАСТРГЛИ СУ ЈЕДАН НАРОД" Путин жестоко ударио по Европи: Тамо нема цивилизације, само деградације!

ИСПОСТАВИЛО се да на Западу нема никакве цивилизације, већ само континуирана деградација, изјавио је председник Русије Владимир Путин на проширеном колегијуму Министарства одбране Русије.

17. 12. 2025. у 13:13

Коментари (3)

ОГЛАСИО СЕ ДУШКО ТОШИЋ: Јелена са ћеркама гостовала у Амиџију, а отац пружио пуну подршку!